Храсти и цветя за скален кът и алпинеум.
Декоративните растения подходящи за алпинеуми и скални кътове са много разнообразни – цветни, вечнозелени, листнодекоративни, с интересни и причудливи корони, подходящи за резитби и топиарни форми, почвопокривни и др.
Тук ще ви представим някои интересни растения и храсти за скален кът и алпинеум. Някои от тях можете да видите на снимките по горе, а също и на тези снимки на градини.
Алпинеумите се изграждат на слънчеви, проветриви и отцедливи места с цел да се приближим до условията в планината.
В алпинеума най-многобройни са цветните – храсти, перенни и едногодишни растения. Всички те представляват ниски туфи, които в определени сезони са покрити пищно с колоритни цветове, или ниски почвопокривни растения. Ето някои от тях:
- Билки – мащерка, лавандула, риган, очеболец, равнец.
- Почвопокривни – седум, алпийска роза, лизимахия, флокс, рожец, власатка, тлъстига
- Планински цветя – еделвайс, камбанка, незабравка, омайниче, астра, лобелия, иглика, ерика, срещниче, маргаритка и много други.
Вечнозелените растения са най-често са борове, хвойни и клекове. За акценти може да се използват джуджевидни или специално отгледани и подрязвани форми на елата, смърча и бора.
Много важно място заемат и някои листнодекоративни, плачещи и причудливи форми на широколистните дървета – явор, бук, габър и бреза.
Скалният кът може да се изгради както на слънчево така и на по сенчесто място. В него се използва много по-широк кръг от растения в сравнение с алпинеума. Всички цветя, дървета и храсти подходящи за алпинеуми се вписват чудесно и в скалните кътове. Тук обаче се използват и много градински растения с различни декоративни качества. Условно можем да ги разделим на следните групи:
- Туи, лъжекипариси и други видове от семейство кипарисови. Това са вечнозелени растения, подходящи за резитби с кълбовидни, колоновидни и елипсовидни корони. Най често използваните видове са – смарагдова туя, кълбовидна туя, ерикоидна туя, мини лъжекипарис, златисти туи и други.
- Листнодекоративни и растения с интересни цветове и корони – палмоволистен явор, магнолия, японска върба, плачеща върба, червенолистни смрадлика и кисел трън, спирея, вайгела, сантолина, пъстролистна лоницера, хебе.
- Ниски вечнозелени видове храсти оформящи компактни групи и подходящи за оформяне с резитби – котонеастер, лоницера, евонимус, хвойна.
- Градински цветя и цъфтящи храсти – азалия, рододендрон, божур, ралица, кандилка, карамфилчета, стелещи се рози, мини далия, хризантема.
- Растения подходящи за скални кътове на сянка – тис, акуба, лавровишня, илекс, хоста, винка, здравец, рододендрон, азалия, евонимус, хиперикум, хемироколис, папрат и др. Особено ефектни са едногодишните цветя – бегония и циганче.
Погледнете и още страници свързани с изграждане на скални ефекти:
Съвети за изграждане на скален кът и алпинеум.
Нашите решения за скални кътове, алпинеуми и водни ефекти.
Цени за алпинеуми и скални кътове.
Нашите снимки на градини с много алпинеуми и скални ефекти.
Върни се на начална страница.
Pingback: Озеленяване и поддръжка на градини и дворове. Поливни системи. » Как се изгражда скален кът и алпинеум.
ПРОДАВАТЕ ЛИ РАСТЕНИЯ ПО ТОЧНО МЕ ИНТЕРЕСУВАТ ГРАДИНСКИ ЦЪФТЯЩИ
Здравейте, може да ви доставим декоративни растения, а също може и да ви посъветвам от къде да си вземете.