Видове туи, техните особености и използването им в озеленяването на градини.
Растенията от род туя са широко използвани в озеленяването на градини по света и у нас. Още от дълбока древност в Япония майсторите градинари са засаждали и подрязвали туи. В момента стотици форми на туята се използват в паркове и градини във всички части на света.
Причина за това са изключителната пластичност и устойчивост на рода. Туите са не претенциозни към почвените и климатичните условия, понасят добре резитбите и са устойчиви на нападения на болести и вредители, нещо повече те притежават дори репелентни качества.
Туите са вечнозелени сравнително ниски дървета и храсти, макар и между тях да се срещат исполини като гигантската туя достигаща височина от 75 метра. Те имат гъста корона с листа подобни на люспи и силно разклонена коренова система. Шишарките са 1 – 2 сантиметра на съвсем къси дръжки почти на самите клонки, отначало са зелени, а като узреят стават кафяви.
Основните два вида туи са източна / произхождаща от Азия / и западна / нейната родина е Северна Америка /. В момента на всеки вид съществуват стотици подвидове и форми с разнообразни качества. В България се среща и още един вид – гигантската туя.
Западната туя / Thuja occidentalis / е конусовидно дърво достигащо до 20 метра височина и възраст 400 години. Тя е бавно растящо дърво понасящо всякакви почви / дори заблатени /, ниски температури и замърсяване на въздуха. Най добре расте на полусянка на рохки, влажни и плодородни почви. Като по интересни бих ви препоръчал следните форми:
Thuja occidentalis ‘Columnaris’ – колоновидна западна туя. Растение с гъста колоновидна корона и тъмно зелен цвят. Короната е изградена от гъсти хоризонтални клони с вертикални разклонения по тях. Подходяща е за използване в живи плетове и засаждане единично и в дървесно храстови групи.
Thuja occidentalis ‘Smaragd’ – смарагдова туя.
Тя има тясно конусовидна корона с интензивен зелен цвят. Короната и е изключително гъста и запазва формата и цвета си. В озеленяването се използва като колоновидната туя, но е по представителна и е често използвано растение за скални кътове, за акценти и за засаждане самостоятелно в тревния чим. Може и да се подрязва в различни форми.
Thuja occidentalis ‘Elwangeriana Rheingold’ златиста ерикоидна туя. Тя представлява кълбовидно растение със златист цвят и много фини клонки. Подходяща е за рязане и изглежда като златисто пухкаво облаче. Достига височина над 1 метър.
Thuja occidentalis ‘Dumosa’ – кълбовидна туя. Тя представлява кълбовидно растение достигащо над 1 метър. Има свежо зелен цвят и гъста корона. Понася много добре резитбите и често се използва за ниски живи плетове, единични и групови засаждания.
Източна туя / Thuja orientalis / – тя е малко по ниска от западната туя с широко яйцевида корона. Разклонена е още от основата, като всеки от клоните е разклонен в една вертикална равнина и така короната е изградена от система от плоскости. По това и най лесно ще я отличите от западната туя, както и леко по жълтеникавия и цвят. Тя е бавно растящ вид добре понасящ засушавания и ниски температури. Не е взискателна към почвите, понася и засоляване и варвовити почви, но обича леки и плодородни почви. Много добре понася и резитбите, като това и по ниската и цена от западната туя я правят най-често използваното растение за жив плет от рода. По интересни форми са :
Thuja orientalis ‘Aurea Nana’ – туя аурея нана. Тя е ниска с много гъста корона и златист цвят. Короната и е яйцевидна и компактна. Често се използва в скалните кътове и за ниски живи плетове. Много е подходяща за резитби и за засаждане в кашпи.
Thuja orientalis ‘Aurea Pyramidalis’ пирамидална златиста туя. Тя е по високо растение със строго пирамидална корона. Цвета на листата е бледо жълтеникав. Използва се в дървесно-храстови групи и за единични засаждания.
Всички туи през зимата променят цвета си като стават по кафеникави. За да не се разваля короната им от тежките снегове, при поддръжката на градини се препоръчва да се зазимяват като короните им се овързват. При прекомерно засенчване силно изредяват. Туите трябва да се предпазват от киселинни въздействия, най-вече от кучета. Кучешката урина предизвиква големи черни петна в основата на короната и умиране на клонките. Макар и рядко туите се нападат от въшки и гъби, но се възстановяват без сериозни последствия.
Вижте наши снимки за озеленяване на градини, в които са използвани много туи.
Върни се на начална страница.
отглеждам туя в саксия на балкон,от тази пролет, защо и пожълтяха по върха „плодчетата“и някои листа в долната част.Не я преполивам и е изложена малко само на сутрешно слънце?
Здравейте,
нормално е плодчетата на туята да пожълтеят, защото узряват. Колкото до пожълтяването на листата то се получава при по ниска осветеност. За туите е нормално листата във вътрешността на короната да пожълтеят и опадат.
За вашата туя мисля , че няма нищо страшно. Съветвам да я поливате редовно и ако решете може да я преместите на по слънчево място. Друго което би било полезно е да пробиете дупки в почвата / с големината на химикал / и да наторите с комплексен тор.
Купих си 4 вида туи но незнам нищо за тях .Може ли да ми помогнете ?ето какви са:cham.thyoides top point;thuya occ. teddy;chamn.pis. boulevard и cham.laws.ellwood empire .Незнам нито каква почва обичат нито много ли се поливат нито на слънце или на сянка обичат .Моля помогнете ми.
Здравейте,
три от посочените растения не са туи, а лъжекипариси. Не са претенциозни към почвата, но е добре да я обогатите с естествен тор преди да ги засадите. Обичат да се поливат добре и да са на слънце. Специално последния лъжекипарис е много красив но деликатен и е възможно да измръзне през зимата, затова го дръжте на завет и мулчирайте много добре корените преди зимата. Друго важно нещо за туите и лъжекипарисите е да овържете короните им за зимата, за да не се развалят от снега.
Здравейте. По какво се различават граховидния и лавзонския лъжекипарис и стават ли за дворно озеленяване ?
Здравейте,
двата лъжекипариса доста си приличат, и трудно се различават още повече, че всеки от тях има стотици форми. В общи линии лавзоновия лъжекипарис е по висок и с малко по големи шишарки. Граховидния има по тясна корона и шишарките му преди да узреят приличат на грахови зърна, от където идва и името му. И двата вида добре се развиват на територията на България и успешно се използват за озеленяване на дворове, като по често използван е лавзоновия, особено неговите сивкави и златисти форми.
Лъжекипарисите може да различите от туите по увисналите им / сякаш повехнали / върхове.
ЗДРАВЕЙТЕ,КУПИХ СИ 2 ТУИ НЕ МИ КАЗАХА КАКВИ СА ПО СПЕЦИАЛНО И КАК СЕ ОТГЛЕЖДАТ.МИСЛЯ ДА ГИ ОТГЛЕЖДАМ НА ТЕРАСАТА ГОЛЯМА СЛЪНЧЕВА НО ТРЯБВА ЛИ ДА ГИ ПРЕСАЖДАМ В ПО-ГОЛЯМА САКСИЯ МОЛЯ ЗА СЪВЕТ
БЛАГОДАРЯ!
Tuite mi sa na 3 godini i ne sam gi rjazal osxte.Cxetoh,cxe se rejxat dva pati v godinata kraja na juni i kraja na oktomvri.Moga li sega da gi podrejxa?
Здравейте,
по добре пресадете туите в по големи саксии, поне 40 см. дълбоки. За зимата ги наторете с комплексен тор, мулчирайте ги, за да се запазва влагата и ги увържете или редовно изтръсквайте снега , за да не се разваля короната.
Здравейте,
изчакайте до пролетта с резитбата. Туя се реже през целия вегетационен период от март до края на септември.
Здравейте,
Имам семена от туя.Кога е подходящо да се сеят?
Здравейте,
семената могат да се засеят на закрито още тази есен. Или най добре рано на пролет след началото на март. Покълването е по добро под стъкло или в оранжерия. Разсада и пониците трябва да се защитават и закаляват на пролет преди да се засадят.
Здравейте,
Благодаря за отговора.Какво имате предвид като казвате да се закаляват?Как се прави това?
Здравейте,
Ами на пролет разсада от туя трябва да се предпазва от студовете като е закрит примерно с малък парник, но постепенно трябва да е навън през деня, а вечер да се прибира или покрива с найлон или стъкло. И така постепенно да се аклиматизират младите туи.
Ако имате още въпроси по добре се обадете по телефона.
Здравейте, бих искал да попитам дали има туи, чиито височина да не надвишава 65-70 см. Мисля да си озеленявам балкона и идеята ми е туите да бъдат поставени в права редица (най-вероятно поставено в продълговати кашпи или саксии). Благодаря ви предврително.
Здравейте
има много видове туи, както и други вечнозелени растения, които да достигат около тази височина. Пробвайте с кълбовидни туи, или туя аурея нана / Thuja orientalis aurea nana /, която има златист цвят. Почти всяка туя може да се държи на тази височина, чрез подходящи резитби.
Здравейте,
бихте ли ми казали как да предпазим туите през зимата?Трябва ли да ги увиваме? Могат ли да издържат зимата,ако са навън на терасата?
Здравейте,
туята трябва да се увърже примерно със сезал, за да не се развали короната от снега. Иначе туите ще издържат зимата на терасата, повече проблеми може да има от обезводняване отколкото от студ. Затова когато не е замръзнала почвата трябва да се полива и е добре да се мулчира.
Здравейте,
купих си пет туи и сега ги засъдих в двора,дали ще се захванат.
Здравейте,
ноември е много подходящ месец за засаждане на растения, така че ако сте си купили хубави туи и сте ги засадили добре няма причина да не се прихванат.
zasadih si 1 tuy i si misly 4e se hvana oba4e ony den gledam 4e pridobila svetlo kafenikav zvyt-slanata li y popati i dali na prolet 6te si vastanovi zelenia zvyt ili y sasipah
Съвсем нормално е туите да си променят цвета преди зимата. На пролет си възвръщат цвета. Това се получава при почти всеки вид туя.
Здравейте, купих си туя смарагд (на около 5-6 години) с идеята да я укракася коледно и след 2 седмици да я засадя. Смятате ли, че ще издържи на стайна температура 22 градуса за това време и подходящо ли е да я засадя януари или да изчакам пролетта? Благодаря предварително
Здравейте,
туите са доста издържливи и няма проблем да я използвате за коледно дърво. Важно е да я поливате докато я засадите. Засаждането през януари ще ви е по трудно, но може да го направите. Ако решите да засадите туята на пролет, най-добре я дръжте на вън или в по хладно помещение, като следите почвата да е влажна.
Благодаря за отговора! Весели празници и много хубаво настроение!
Здравейте,
искаме да си правим зелена ограда от туя. Кой вид туя бихте ми препоръчали?
Здравейте,
най евтиният вариант за жив плет е източната туя, когато се подрязва редовно изглежда много добре. Смарагдовата туя е много красива и може даже да не се реже, но е доста по скъпа.
Благодаря за отговора!
През октомври 2011 г. засадих туя глобоса в двора, беше покафеняла през зимата, но сега е разкошно зелена. На височина е макс. 30 см. Трябва ли да я подрежа сега или да изчакам поне 1 г. от засаждането?
Как се подрязва (на какво р-ние от връхчетата, кои клонки), кога и с каква честота, за да върви хубава кълбеста форма?
Няма нужда да чакате 1 година за да подрежете туята. Подрязвайте я така, че да запазвате кълбовидната и форма / всички клонки, които излизат извън сферата, която искате да постигнете се изрязват /. Гледайте да подрязвате малки части от клонки.
Аз подрязвам туите няколко пъти годишно, но е добре да се направят поне една две резитби годишно от март до септември.
Вижте тази статия за това как се подрязват декоративни растения.
Искам да си направя малък разсадник за туи. Можете ли да ме посъветвате от къде да си закупя семена и какво количество са ми нужни евентуално за 100 кв. м.?
Имаме в двора две туи, засадени преди 4-5 год., вече са високи 1-1,3 см. Зимата ги връзваме, защото снега ги натиска много и да не се прекаршат клоните. Пролетта ги „пуснахме“ цвета им става тъмно зелен, но след известно време на едната туя един от клоните и започна да съхне, листенцата станаха кафяви и ронливи. От какво може да е станало така и какво да го направим този клон?
Този клон със сигурност трябва да го изрежете до здравата му част. Трудно е да кажа от какво е изсъхнал но може да е прекършен въпреки вързването или от него.
Семена от туи може да намерите на есен в малките шишарки по самите дървета, семената се добиват лесно и кълнат сравнително добре. Обикновено туята се размножава чрез резници / малки клончета забити в песъклива почва / и така се запазват белезите на майчиното растения.
За да напълните 100 кв. м. с развити растения ще са ви необходими примерно 600 бр. разсад от туя.
Opitah 4-5 klon4eta da vkorenq, no neuspe6no. Zasadih gi v saksii, no poslednoto izsahna sled 2 meseca. Govorite za „REZNICI“ kato vazmojnost za razsajdane. Kajete ne6to pove4e za tqh. Blagodarq predvaritelno!
Здравейте
Имам доста туи,които захванах от семена на есен.Всички са поотделно в кофички.Възможно ли е по това време на годината да ги пресадя направо в градината?Опасявам се,че кофичките са твърде тесни и много бързо изсъхва водата,с която ги поливам.Дали ще се повредят от високите температури?
Здравейте.Купих си три източни Туи и ги засадих на хубаво място.Редовно ги поливам и се грижа за тях. Но,едната от тях започна да пожълтява.Бихте ли ми казали защо става това и защо само едната, нормално ли е това? Благодаря.
Здравейте
Имам доста туи,които засадих есента и покълнаха.В момента са в кофички по една,но ми се иска да ги пресадя направо в градината.Опасявам се,че кофичките са им твърде тесни и почвата съхне много бързо.Подходящо ли е да се пресадят по това време на годината или жегата ще ги повреди и няма да се захванат?
Добър вечер!
Искам да си направя жив плет от смарагдова туя. Не предвиждам резитби на отделните дръвчета. Въпроса ми е през какво разстояние да ги засадя, за да са едно до друго след няколко години и през кой месец е най-добре да ги засаждам? Ще си купувам дръвчетата от магазин. Трябва ли да подбера някаква височина или те ще се изравнят в годините?
Предварително ви благодаря за отделеното време.
Бихте ли ми казали как трябва да се поливат туите през лятото, отгглеждам ги на терасата в кашпи по две. Трябва ли паничката под кашпата винаги да е пълна с вода? Сутрин и вечер или е достатъчно само веднъж? Благодаря предварително!
Най добре е почвата да е постоянно влажна, но не мокра или преовлажнена. Може да ги поливате всеки ден или поне няколко пъти в седмицата, ако туите са на пряко слънце напоявайте обилно. По добре е да поливате почвата от горе, а не през паничката.
Садете растенията през 60 – 80 см, ако не ви се чака много ги разположете по близко, ако може да чакате по далеч. Подберете еднакви растения като може да ги садите по всяко време, разбира се през лятото искат редовно поливане, а и е важно как са извадени и съхранени.
Купих известен брой туи от различен вид за озеленяване на терасата.Някои са добре, но 3-4 умряха, някои след 1-2 месеца, а други почти веднага изсъхнаха.Възможно ли е тъй-като са сложени до стъкло на терасата, то по някакъв начин зле да им влияе при големите горещини? Искам да знам , защото като купя нови ако трябва да ги отдалеча от стъклата.
Здравейте,
най – вероятно е туите да са умрели от липса на добро поливане, но може да има много други причини за това. Може стъклото да увеличава температурата и съответно обезводняването.
Възможно е тази туя да има повредена или по малка коренова система, което може да се получи при ваденето, съхранението и засаждането на растението.
Възможно е, но не трябва да се разпада пръстта по корените и поливането трябва да е почти ежедневно.
Резниците са малки клончета до 3-4 см., взети от узряла дървесина / клончето трябва да е по вдървеняло. / Взимат се рано на есен или пролет, долната част се оставя без листа, и се поставят в почвен субстрат с много голямо съдържание на пясък / може да бъде само пясък /. Поставят се на лека сянка и се напояват редовно и след няколко месеца се вкореняват.
Здравейте! Купихме малки туи (около 40-50см) и ги засадихме в саксии преди около месец, поливаме ги на 2-3 дни сутрин рано, но те започнаха да вехнат. Изложени са на пряка слънчева светлина през една част от деня. За съжаление не знаем какъв подвид са, а и не можем да ги преместим, защото са за украса. Може ли да ни посъветвате нещо? Благодаря предварително!
На снимките прилича на колоновидната и смарагдовата
Здравейте, възможно е на сегашните температури водата да не е достатъчна или просто да паднат най долните и вътрешни листа, което не толкова страшно , защото това е първата реакция на растението срещу всякакъв стрес