Съвети за поддръжка тревни площи с райграс.
Тайната на перфектния тревен чим е неговата поддръжка. За да имате хубав зелен тревен килим, най важно е грижите за райграса да са редовни и да имате и необходимите градински инструменти. Активния период, през който се води поддръжката на тревни площи и градини, е от март до ноември включително.
Основните грижи за тревните площи са поливане, торене, косене, аереране, вертикулиране и плевене, пръскане със селективни и други препарати. Това означава , че редовно трябва да следим за водния, хранителния, въздушния режим и режима на косене на райграса.
Поливането на тревата трябва е редовно и дозирано, затова най добре изградите поливна система, ако нямате такава поливайте два три пъти в седмицата , лятото увеличете напояването. През юли и август е добре да достигнете поливна норма от 5 – 6 литра за кв. м. на ден. Полива се най добре сутрин или във вечерните часове, не оставяйте засушени места и внимавайте да не заблатявате. Ако имате нападения от гъби, се полива рано сутрин за да може тревата да не се задържа дълго влажна. Друг вариант е да напоявате с подземно капково, така повърхността е винаги суха, но това е доста скъпо.
Хранителния режим се регулира чрез торенето. Поради непрекъснатото изнасяне на хранителни вещества то е наложително. Много е важно то да се извършва дозирано и да бъде абсолютно равномерно по цялата площ, не трябва да има по голяма концентрация на тор на нито едно място. Полейте обилно задължително веднага след торенето. При невнимателно торене райграса може да загине. Обикновено торенето започва през март с комбинирани торове през вегетационния сезон може да се тори и с азотни, а през октомври отново с комбиниран като е добре да има по голямо съдържание на фосфор. Най-добре е да се тори с бавно разлагащи се комбинирани торове богати на микроелементи. Амониеви / азотни / торове може да използваме по рядко само когато искаме да засилим растежа или забележим проблеми.
За регулирането на въздушния режим се използват основно два инструмента: вертикулатор и аератор. Вертикулирането де извършва всяка пролет и есен. Вертикултора образно представлява гребло с ножове . Използването му има за цел да разкъса и отнеме част от образувания пласт от мъртви растителни частици. Ефектът от това е много голям понеже водата, въздухът и торовете по лесно достигат корените и освен това се освобождава жизнено пространство
С аератора се пробиват дупки в почвата дълбоки 5-9 см. и широки 0.5 -1 см. С аерирането се постигат същите цели, само че въздуха и водата достигат на по голяма дълбочина.Това мероприятие се прави поне веднъж на няколко години.
Най важното за косенето на тревните площи е да е редовно , тревния чим се коси всяка седмица през активния период. Нормалната височина на косене е 3 – 4 см. При суша и сянка височината на косене се вдига , при влага се сваля. Преди зимния сезон тревата се оставя малко по висока 6 – 7 см., като косенето се спира в първите дни на ноември. Старайте се да не косите повече от една трета от височината на тревата. При влажно време внимавайте да не остават сплъстени купчета окосена трева.
Много добър начин за косене е с мулчираща косачка. Такива са косачките роботи, а също такива се поддържат и голф игрищата. При този начин на поддръжка на чима , не изхвърляме трева, обаче трябва задължително да се коси често, тори се с бавно действащи торове и се аерира.
За чистота на тревните площи се използват два метода: плевене и пръскане със селективен препарат. Плевенето се използва за премахване на нежеланите житни и най упоритите широколистни плевели, като има и много ефикасен специален инструмент за това. Пръскането със селективни препарати дава резултати само срещу широколистни плевели. При това не трябва да вали или полива 24 часа след пръскане. Много е важно и да се спази точно концентрацията на препарата, защото може да повредим тревния килим или да не получим никакъв резултат. Добри препарати са матон, оптика комби и камбио. Когато пръскате обливайте добре плевелите, но не задържайте пръскачката на едно място, защото може да повредите и райграса.
Важна операция за възстановяване на тревния чим е подсяването. То представлява поръсване със семена на влошените участъци от тревата със семена, лекото им вкопаване, а върху тях полагаме няколко милиметра торф, почва или пясък. Преди подсяване трябва много добре да се вертикулира, а след него трябва да се валира, натори и да се поддържат влажни тревните площи.
За добрия вид на зелената морава е много важно и окантването. С него се постигат чисти и хармонични линии на тревната площ, а освен това значително може да се улесни косенето на райграса, като се избегне досадното подрязване на ръбовете на тревата.
Ето някои от най често срещаните проблеми при тревния чим:
Засушаване – аерирайте, подсейте /поръсете със семена, а после с торф/ и поддържайте влажно.
Заблатяване – най вероятно почвата ви е с плитък хоризонт или има лоши дренажни свойства. Ако не можете да поправите това аерирането би подобрило ситуацията и намалете поливането.
Мъхове те са много чест спътник на заблатяването или плитък почвен хоризонт – вертикулирайте, напрашете с железен сулфат / норма 10 – 20 кг. за декар /, опесъчете и полейте добре. Много добри резултати се получават, ако торитте с торове за контрол на мъховете с повишено съдържание на желязо.
Неравномерен или жълт цвят – най вероятно е от неправилно торене . Третирайте с азотен тор и торете райграса равномерно и редовно.
Плевели – пръскайте редовно при сухо време със селективни препарати.
Къртици и гризачи – използвайте уреди излъчващи ултразвук. Ефикасен начин е и да засеете рицин в двора /трябва да се има предвид, че той а отровен /.
Снежно гниене – представлява кафяви загнили петна често с бял или бледорозов налеп – вертикулирайте, напръскайте с железен сулфат, куадрис или топсин и после подсейте . При поява на кафяви или черни петна пробвайте със същите препарати.
Ларви на бръмбари – те прегризват корените и тревата загива. Трябва да се пръска с инсектициди на пролет, когато ларвите са по близо до повърхността. Може да използвате примерно бандит, като с него ще убиете и кърлежите.
Прочетете още за полагане на тревния чим и изграждането му чрез затревяване и засяване на райграс.
Върни се на начална страница.
приятели имам райграс и тревна смеска отделни площи,но особено във тр.смеска има много детелина.МОЛЯ ЗА СЪВЕТ
За премахване на детелина от тревни площи с райграс си вземете селективен препарат, например камбио. 250 мл. от него се разтварят в 30 л. вода и се обливат детелината и плевелите като този разтвор стига за около декар. Пръска се при сухо време, за да подейства трябва да не вали 24 часа.
Детелината е доста агресивна и при близки площи винаги прелита и се настанява. Затова пробвайте да засеете райграс в площта ви с детелина и ги поддържайте докато райграса и детелината придобият хомогенна структура.
predi okolo mesec zasadiha raygras ili trevna smeska,ne sam siguren kakvo e to4no. Do tuk sa 2 kositbi, no zapo4naha predi okolo 2 sedmici da se poyavyavat petna-kafyavo4ervenikavi. Kakav moje da e problemat?Mislya 4e sahne. Imam pol.s-ma, ne sam toril i vali po4ti vseki den.Varna
Здравейте, от това което казвате най-вероятно става въпрос за мана или друга гъба. Маната се появява при силни изпарения т.е. когато има високи температури след валеж или има преовлажнени места. Напръскайте с тупсин и превикур или други фунгициди, настройте поливната система да полива вечер и евентуално по равномерно. От неравномерно покритие на системата също може да се получат кафяви петна, но по скоро без червеникъв оттенък, те се появяват там където влагата е най-малко. Торенето със сигурност ще помогне особено, ако тревата губи зеления си цвят и става жълтеникава.
Прочети как се тори на http://ecodesign.bg/2010/02/torene-na-dvor-i-gradina/
здравейте,искам да попитам как да се справим с упоритите плевели в райграса.за 4-ти път косим,след това залягаме и започваме да изкореняваме плевелите и след няколко дена ….ужас.имам чувството,че плевелите превземат райграса.с какво да пръскаме ?благодаря
За да се поддържат тревните площи чисти от плевели , трябва да се пръска със селективни препарати срещу широколистни и да се плеви ръчно срещу житни. Добри селективни препарати са широколистни в райграса са матон за голяма група плевели и камбио срещу толкова упоритата детелина. За житните плевели е добре да си вземете специален инструмент за плевене.
Важен фактор за по-голямата чистота на тревния чим е неговата плътност. Затова е добре да наторите и косите редовно.
Моля ви за съвет,новопосадих райграс,непоникна равномерно,напротив на места даже въобще няма.Как мога да сгъста ,с ново посяване или как?Появиха се много плевели,Кога е подходящия момент да я подхраня с тори кой е най-подходящия.Предварително Ви благодаря за съвета.
Здравейте,
там където райграсът е много рехав / под едно стръкче на кв см /, задължително трябва ново подсяване с тревни семена. Едно торене винаги ще помогне, така че него може да направите още сега. За тревна площ 1 декар най добре смесете / може да ги хвърлите и по отделно / 15 кг комплексен тор и 15 кг амониева силитра. важно е и да поливате редовно тревата.
Широколистните плевели може да махнете със селективен препарат / примерно матон / след трета коситба на райграса, а житните с плевене.
Здравейте засях тревна смеска за сянка, всъщност мястото е смесено, но в перспектива под лозници които другата година ще се разлистят и ще стане по-сенчесто. Та тревата поникна и като стана достатъчна за косене я окосих но от тогава буквално загива, появяват се петна без трева, първо съхне от основата на почвата и после петната стават все по-големи, торих, поливам всяка вечер но никакъв ефект. Какво да направя за да подсиля тревата, купих нова смеска за игрище като надеждата ми че тя ще е по-устойчива и няма да оредее.
Може би сте окосили поляната твърде ниско или повече от една трета от височината на тревата. Тревна смеска за сянка расте добре и на слънце, така че проблема е по скоро в поддръжката на тревния чим, а не в семената.
zdr okosih dnes i se polu4iha nekvi petna bez treva na kakvo se dalji tova blg
Най вероятно сте окосили висока трева на ниска степен на косене. Когото райграсът избуява породи високата влажност и температура лесно може да се получат загнивания и от там и петна.
Здравейте, имам въпроси отнсно пръскането на тревара. Прочетох за тези препарати /камбио и матон/, между тревата има поникнали плевели – широколистни тревата я засяхме края на август 27, поникна преди няколко дни може да има и седмица, висока е около 2-3 сантиметра. Опасно ли е да я напръскам със препарат сега докато е още малка, за да се унищожат плевелите и да не я подтискат и кой препарат е най-подходящ за тази цел.
Изчакайте да направите три коситби на тревния чим. При неправилно пръскане с тези пък и много други препарати може да повредите даже стара и здрава трева.
Здравейте,
Имам проблем с тревата от повече от 2 години и никой нежможе да ми даде адекватно решение или “ диагноза“. И така… Сутрин в ъоплите месеци , когато по тревата има роса забелязах малки едва забележими бели паяжинка, които са с миниатюрни капчици оросяване. След 2-3 часа мястото в зоната на вече липсващата паяжинка с диаметър около 10 – 12 см покафенява…на седяащия ден пожълтява … И умира тревата. В близост до изразеното петно може пак да се появи сутрешнара паяжинка и така петното става и по-голямо. Пробвах фунгициди, препарат против акари, торове скъпи и прескъпи, поливам ….не поливам. Кося ниско при влага и високо при суша. Общо взето моравата е добра само от 15 април до 15 май. След това започва филма. Моля за помощ!
Като изключим паяжините, които често може да се срещнат, покафеняването и после придобиването на сламено жълт цвят на тревата може да се дължи на гъба или на недостиг на вода поради различни причини. Поливането или пръскането с препарати са част от решението, но трябва да са съобразени с конкретната причина, която ми е трудно да определя.
Към Иван Кръстев. Така става и при мен.Тази паяжина е вид болест-мисля ,че се казваше фузариум.И при мен става така.Това е вид гъбна болест (мисля ,че е от някакви фитопатогенни гъби,които са си в почвата)-получава се от не-добре дренирана почва.При мен почвата е много глинеста и задържа много влага.Когато стане топло и поливаш много ,започва да избива.Особено пък ако ториш повечко с азотен тор направо става страшно.Като излезне паяжина гледай да не се разхождаш много по болния участък ,че се заразява и другата трева.Там където има паяк ,тревата я пиши бегала :(.Задължително пръскай с фунгицид (топсин или нещо такова).Бих те посъветвал да си купиш аераторни сандали(има ги в Бриколаж),когато можеш се разхождай с тях.Колкото повече-толкова по-добре.Аз пръскам профилактично с топсин 1-2 пъти годишно като превантивна мярка,гледам да поливам сутрин,избягвам листните торове.
с 2 думи в моя случай-глинеста почва,повече жега,вода,тор и избива паяжината. Не знам дали всичко,което написах е вярно,не съм някакъв специалист ,но поне малко се надявам да помогна и да те насоча.
това ми е мейла mastersku@abv.bg
Георги много добре е запознат с условията за развитие на тревата и може би е прав, така че ако условията, при които се развиват симптомите на този проблем са сходни пробвайте с посочените от Георги мерки.
В тревната площ имам някакви дребни гъби могат ли да се третират с някакъв препарат
Могат, пробвайте примерно с широко спектърни препарати като железен сулфат, като го разпрашавате / хвърляте като прах / по 20 кг за декар,след което полейте.
Мерси
Как се пръска тревата за широколистни плевели цялата или само върхъ плевелите( пр.с камбио или матон)
имам много трева по райграса житните са повече широколистни по малко помогнете ми почнах с ръка става много бавно дайте някакви препарати
За съжаление не знам препарат, който да различава различните видове житни треви, и те се третират на ръка или се пръскат с раундъп и после тревната площ се затревява на ново. Пробвал съм и да мажа плевелите с четка напоена с препарат, но пак е трудно и се налага подсяване.
За да има най добър ефект пръскате цялата тревна площ без да задържате много пръскачката на едно място. Но е много важно да падне точното количество активно вещество на декар, колкото е описано на опаковката.
ako toria s techen listen tor triabva li da poleia zadaljitelno
Sled zasiavane na trevna smeska,kolko chesto triabva da ia polivame dokato ponikne
Здравейте,
наех фирма която ми изгради поливна система и положи тревни чимове преди месец.Тревата изглежда страхотно, но започнаха да се появяват малки части по чимовете, където почвата е надигната и липсва тревата. Диаметъра им е около 10-15 сантиметра и вече са около 20 на 120 м2. Моля за съвет !
Всеки ден почвата трябва да се поддържа влажна така че повърхността да просъхва най-много за няколко часа.
Здравейте,
прочетох, че препоръчвате косенето с мулчираща косачка, спрях се на робот-косачка, смятате ли че ще подържа добре тревата и няма да я увреди.
С мулчираращи косачки се поддържат много елитни тревни площи, но не трябва да се остава тревата да става висока и трябва поне два пъти годишно тревния чим да се вертикулира.
След торене с течен листен тор не трябва да поливате, защото ще го измиете от листата.
Пръскахме тревата с препарат против плевели но може би сме сложили повече от препарата и сега тревата започна много да жълтее.Струва ми се че е доста поизгоряла.Преди пръскането беше много хубава и зелена.Сега дали ще поникне нова или някакъв начин да я саживя
Ако в основата си тревата все още е зелена ще се оправи, може да аерирате, подсеете и наторите чима.
Кой начин на косене препоръчвате – коситба със събиране на окосената трева или мулчираща коситба?
При косене с мулчираща косачка се изисква по специален режим на поддръжка, като и при двата вида косене торенето е доста важно. При косене със събиране на тревата с малко повече тор се постигат по лесни резултати.
Здравите, имам засят райграс 200 кв. мисля, че проблема ми е при засяването не е гъсто мн рядко въпроса ми е какво да направя за да има 100% покритие сега е около 60% мисля да покрия цялата площ с пясък за да го изравня последно.Но трябва да знам какво да направя.
За да направите по гъст тревен чим трябва да подсеете и да наторите. Подсяването става като хвърлите семена на местата, където няма райграс, леко заровите семената с гребло / по добре става с вертикулатор / и после покриете семената с 2 – 3 мм с пясък, почва, торф или смес от тях.
И аз имам вик за помощ! По тревата се появяват едни хълмчета пръст от 4-6 см в диаметър, понякога и с дупчица посредата колкото от молив. Пръстта във хълмчета е много лепкава, като глина, а като изсъхне, става като камък. На мястото на хълмче трева вече не расте. Консултирвах се в агроаптека – казаха, че е от червеи, посъветваха препарат „Коломбо“ но той имаше ефект точно за 3 дни. На опаковката му пише, че е много отровен, едва ли не в скафандъдър да се ръси, а аз имам внуче, дето скоро ще тръгне да щъка из двора… Също опитвах и да подсявам на тези буци, но нищо не расте там. Направи ми впечатление, че най много от тези кратерчета се появяват на по сенчести и влажни участъци.
Здравейте, червеите повреждат тревата, но играят важна роля в подобряване на качествата на почвата. Най добре първо съберете купчинките примерно с вертикулатор, после хвърлете семена, торове, покрийте с пясък и валирайте. Поставете в райграса и гранули вениш или мезорол.
След тези неща намалете сянката и редовно почиствайте, верикулирайте и валирайте чима.
Здравейте.Мога ли да използвам Магнето и в каква концентрация,тъй като детелината пълзи много бързо в двора ни засят с трева?
Имам заседена тревна площ, която почти изцяло е обхваната от детелина. Как мога да я премахна без да навредя на тревата? Чувал съм за селективен хербицид Камбио, който унищожавал само детелината и другите плевели без тревата. След като е хербицид, няма ли опасност да загине и тревата? В моят случай, в който почти всичко е в детелина, има ли смисъл да пръскам против нея и дс разчитам, че ще остане само тревата или да изгоря всичко и да засадя нова тревна смес?
Насипете малко пръст и тогава положете тревния чим. Чимът ще вирее върху дренажа но трябва да го поливате редовно.
Камбио е препарат специално за детелината. Аз пръскам тревата за широколистни с оптика комби 40 грама за 10 литра вода.
Да с камбио ще унищожите детелината ,а райграса ще остане. Ако прекалите с пръскането обаче може да се повреди и тревния чим.
Здравейте ceco,
Кога по удачно да се сее трева, есента или в ранна пролет, при равни други условия ? Чел съм , че ессенно време е по добре поради липсата мравки и растяла на корен, има ли истина в това?. Също така,ако насея ессено време и падне температурата под нулата за няколко вечери , семето ще измръзне ли или само ще забави покълването?
Затревяване може да се направи даже и през зимата, но семената ще поникнат на пролет.
Есента е подходящ момент за затревяване, защото има достатъчно влага и поникват по малко плевели.
През зимата тревата не страда от измръзване, а от гъбни болести. На пролет семената поникват много по бързо, но и в двата случая се налагат подсявания и допълнителни грижи докато райграса укрепне. За това най добре сейте сега и тревата да е пораснала на пролет.