Пеларгониум (мушкато)
предишно цвете: рудсбекия, следващо цвете : ружа.
Ще откриете ярките съцветия от бели, розови, оранжеви, червени или пурпурни цветове в градини, парници, прозоречни сандьчета, балкони и первази. Погледнете листата на един типичен сорт и ще видите шарката (зоната) във форма на конска подкова. П. зонале се разделя на три групи с неясни граници. Най-популярните спадат към групата лехи. които цъфтят на открито от юни до октомври. Втората група на парниковите е с подобни цветове и шарки по листата. Последна е групата с декоративни листа – листата са по-ефектни от цветовете.
Преди години напролет купувахме растенията в саксия, готови за разсаждане в края на сезона. Те са били отгледани от резници, а ние на свой ред правехме резници в край на лятото и така си осигурявахме цветя за следващата година – храстовидни екземпляри (30 см) с червени, розови или бели цветове. Сега нещата се промениха. Появиха се джуджета (15 см), широко разпростиращи се видове, оранжеви, цветове в багра слонова кост, цветове на петънца, голямо разнообразие от първо и второ поколение хибриди, които може да се отгледат от семена в домашни условия или да се закупят напролет като разсад. Пеларгониумите с ароматни листа, които ухаят на роза, лимон и ябълка, са били предпочитани през 19. век, но цветовете им са незначителни, затова и те нямат място в тази книга. Сортовете за лехи не са трудни за отглеждане. Застрашават ги малко болести и вредители, изискванията им също са малко. Независимо дали растенията са отгледани в домашни условия или са купени от магазин, полейте саксиите няколко часа преди засаждане. Трябва да сте сигурни, че са закалени. От време на време пензирайте връхчетата на нарастване, за да се разклони растението. Те издържат на суша по-добре от повечето растения. Постоянното поливане ще ги умори. Поливайте само при дълго засушаване и от време на време подхранвайте с тор, който съдържа поташ. След като цветовете повехнат, премахнете и цветоносните стъбла, за да удължите периода на цъфтеж – това е особено важно при някои от новите сортове. Преди настъпването на първите студове внимателно извадете растенията и махнете почвата около корените. Засадете растенията поединично в компост, като използвате саксии, които са по-големи от необходимото. Дръжте в неотоплена стая и поливайте само ако листата започнат да увисват. Напролет преместете на добре осветено място и поливайте по-често. Закалете растението и го засадете на открито в края на май.
ПОЧВА: Почва с добри дренажни свойства . Вирее на слънце или лека сянка.
РАЗМНОЖАВАНЕ: Резници: използвайте зелени връхчета на стръкове (7,5-10 см) – не използвайте стимулатор за вкореняване и не покривайте след засаждане в компост през юли – август. Преместете в саксии с диаметър 7,5 см 2-3 седмици след вкореняването. През зимата поливайте оскъдно, а в началото на. април преместете в сандъче на открито. Разсадете в края на май. Семена: засейте семена през януари – февруари при температура 21-24 ‘С, Разсадете в края на май.
Върни се на начална страница.
източници на снимките:
http://www.mooseyscountrygarden.com/
http://images.mooseyscountrygarden.com/