Съвети за резитби на храсти и други растения при изграждане на жив плет и оформяне на короната.
Резитбите могат да променят градината ви да я направят по красива и устойчива. Те могат да внесат стил и елегантност в двора или градината ви, а също чрез тях се получават повече цветове и плодове. Има няколко вида резитби, тук ще разгледаме тези за сгъстяване и оформяне на короната на декоративните растения.
Пъпките на растенията отделят хормони, които насочват потока на хранителните елементи към тях. Връхната пъпка на всеки леторасъл отделя по силни хормони и така осигурява по бързото си развитие. При отрязването и отделянето им се прекратява и силата на потока се насочва към страничните пъпки на клона, така че в общия случай резитбата сгъстява короната.
От тук следва и изводът, че с повече резитби ще имаме по гъсти и плътни повърхности. Различните декоративни растения имат различна поносимост към резитбите, но много видове понасят подрязване няколко пъти в годината. Някои вечнозелени видове като туята, хвойната, тисът, лъжекипарисът, лигуструмът, лоницерата, котонеастерът и други имат голяма поносимост към резитби и може да режете даже няколко пъти за месец. Такива често подрязвани растения са използвани в градините в геометричен стил на средновековните замъци и древните японски градини откъдето пък идва световноизвестния стил на резитба ниваки.
За вечно зелените и листнодекоративни дървета и храсти резитбите може да започнат още през март. Те трябва да се прекратят при началото на есента, за да имат време новоизраслите след подрязването клончета да се подготвят за зимата. При цъфтящите растения е добре да ограничите резитбите преди цъфтежа и да ги спрете напълно след началото на залагането на цветоносните пъпки и клонки / обикновено в началото на август /.
За оформяне на короната първоначално резитбата се води така, че да се изгради скелет или основа от клони, който да осигури достигане на определена повърхност. Следващия етап е да се реже по тази повърхност или до няколко сантиметра над нея. Старайте се да не режете големи части от клони и отрязаните леторасли да са по млади.
Длед оформяне на скелетните клони, резитбата на храста всъщност представлява изрязване на клонките излезли извън формата, която искате да постигнете. Ако искате растението да нараства в определена посока, режете само връхчетата на по голямо разстояние от предното подрязване, а ако го подвеждате по конструкции оставяте водещия връх
Ако вида на растението е силно влошен може да изрежете голяма част или дори почти цялото растение в началото на пролетта. Тогава соковете тръгват на горе и ако има силни корени храстчето ви ще бъде скоро гъсто и свежо. Обикновено трябва да се оставят едно или няколко водещи стебла като се избират младите и силни клони. При някои видове като розата и хортензията на всяко стебло се оставят 4 -5 пъпки, за да може растението да има повече сила за цветоносене.
При оформянето на жив плет е най-важно храстите да се режат редовно. В посоката, която искате да нарастват изрязвайте, колкото може по-малки части от клончетата. Разстоянието от предната резитба не бива да е по голямо от 5 – 10 см. Когато живите плетове достигнат желаните размери, режете близко до предната резитба и не оставяйте клонките да избуяват.
Опитайте се да разнообразите живия плет като променяте височината и дебелината му. Пробвайте и да създадете вълнообразни повърхности.
При всички резитби използвайте добре заточени инструменти, защото тъпите дъвчат, а не режат клона. В следствие на това се влошава вида на растението и се създават предпоставки за нападения от болести. От чистия разрез се губи и по-малко вода. При рязане на по дебели клони правете наклонен разрез 1-2 см. над пъпка и ако имате възможност използвайте препарати за дезинфекциране на отреза, който е добре да е леко наклонен. Препоръчително е и периодично да дезинфекцирате и заточвате ножицата за жив плет и храстореза.
Вижте как изглеждат някои видове растения след многократни резитби и какво правим ние при поддръжката, резитбите и озеленяването на градини.
Желаем ви успех.
Виж всички статии с етикет – поддръжка на градини и дворове:
- инструменти необходими за поддръжка на тревни площи.
- поддръжка на градини и дворове
- план за поддръжка на зелените площи
- проблеми при поддръжка на тревен чим
- торене при озеленяване на дворове и градини
- поддръжка на градини и дворове 2010
- поддръжка на декоративни растения
Върни се на начална страница.
А сега може ли да се подрязват храстите? Понеже тъкмо се разпукват пъпките, да не вземе нещо да стане?
Може, разпукването на пъпките е сигнал, че възходящия поток се засилва, което принципно е добре. Сега все още се водят резитби и на овошните видове. Добре е резитбите за подмладяване или други по дълбоки резитби да приключите до няколко дни, за да имат растенията повече време за развитие.
Мерси, довечера ще ги опаткам 😉
Pingback: Озеленяване и поддръжка на градини и дворове. Поливни системи. » Изграждане на жив плет
Tuite mi sa na 3 godini.cxetoh,cxe se rejxat 2 pati v godinata-v kraja na juni i kraj na oktomvri.Mojxe li da gi podrejxa sega?
Здравейте,
по добре отложете рязането на туите на пролет. Туята се реже от март до края на септември редовно, като е хубаво да се направят поне 1 – 2 резитби. Туите могат да се режат и ежемесечно като стават гладки и с интересни форми. Колкото повече резитби сте направили толкова по гъсти стават растенията. Резитбите са задължителни особено за източната туя, защото иначе бързо и се разваля короната.
Здравейте, имам източна туя с не особено гъста корона мога ли с резитба да сгъстя разстенията? Колко често трябва да се режат, торят и поливат туите?
Имам и няколко западни туи Смарагд около 40 см височина тях също ли трябва да ги режа като са толкоз малки?
Благодаря предварително!!!
Може с чести резитби, добро торене и поливане може да се сгъсти короната, но понякога това отнема години. Малките туи няма нужда да ги режете, но ако ви се струват рехави не пречи да отрежете съвсем малки части от клончетата.
Моля, дайте ми съвет:
Имама няколко 3год.туи.
Вървят добре, но едната започна да жълтее-
клончетата отвън навътре, сякаш някой я е порисил с нещо.Това е по цялата височина.
Здравейте,
Закупих наскоро туи Смарагд, височината им е около 30-40 см. Идеята ми е да направя жив плет от тях (за разстояние от 5 м съм предвидила засаждане на 10 бр. туи, през 50 см), мисля да ги засадя септември и догодина да започна да ги подрязвам. Искам да Ви попитам само върховете ли се режат за да се сгъстят или и страничните клончета?
Здравейте, за жив плет подрежете леко върховете на младите туи на пролет , когато пораснат може да ги режете по често и също страничните клончета.
Pingback: Роза - отглеждане и поддръжка | Озеленяване и поливни системи.