Съвети при отглеждане и засаждане на рододендрони и азалии.
Род Рододендрон е част от семейство Ericaceae / пиренови / от което са разпространените у нас ерика, калуна, боровинка и мечо грозде. Към рододендроните се включват декоративни дървета и храсти с хиляди форми и с височина от 30 см до 4 – 5 м. Има вечнозелени и листопадни видове, като всички имат овални кожести листа. Цъфтят през април – май много обилно и пищно за около 3-4 седмици, цветоносните пъпки залагат от предната година на върха на клончетата. Цветовата гама в която цъфтят е много разнообразна – бяло, розово, червено, виолетово и различни преливания между тях, а също и жълто и синьо.
Към рода освен същинските рододендрони се включват и азалиите, между тях няма ясна граница, но основните разлики са, че рододендроните имат 10 тичинки, а азалиите 5, листата на азалията са окосмени най малко по средната жилка от долу на листото, а рододендроните имат от долу на листата близо до основната жилка люспички или топченца, както и на азалията цветовете са по фуниевидни. Почти всички рододендрони са вечно зелени храсти и дървета и като цяло са по големи и с по едри листа и цветове от вечнозелените азалии, докато доста от азалиите са листопадни.
У нас естествено разпространен представител на рода е само странджанската зеленика достигаща 5 м. Разбира се на пазара ще намерите огромно разнообразие от цветове и форми, които ще са чудесно украшение на градината ви стига да са засадени на правилното място и да има необходимата поддръжка. Освен огромното разнообразие на цветове, има и подвидове с различна украса на листата /листнодекоративни /, които имат целегодишен декоративен ефект. Листопадните азалии се обагрят ярко на есен и внасят допълнителен колорит в парка или градината.
Повечето от рододендроните обичат добре дренирани, богати почви с кисела реакция на средата рн 4.5 – 6 и полусенчести и заветни места. Много малко рододендрони изпържат пряко слънце, под чието влияние листата бързо стават кафяво-черни и изсъхват. Рододендрони засадени в алкални или много глинести почви както и ако са засадени твърде на дълбоко не се развиват добре и страдат от хлороза.
Преди зимата корените им трябва да са покрити с дебел слой мулч / торф или почва с борови игли /, който да задържа влагата и пази от повреди по плитките им корени. Короната може да се овърже без да се стяга много, за да се предпази от тежкия сняг. Важно е да са добре запасени с влага понеже листата лесно се обезводняват като първоначално започват да се свиват, а после изсъхват. Пролетта са подхранват с бавно разлагащ се комплексен тор, а може и такъв с кисела реакция продаван специално за рододендрони, но не и с високо азотни торове. След като прецъфтят, цветове може да се премахват внимателно без да се увреждат околните пъпки, като така ще пренасочим енергията на растението, към растеж вместо към производство на семена. Рододендроните не обичат резитби, но доста азлии реагират много добре на резитби и формират гъсти корони.
Когато засаждате рододендрони в дупката добавяйте торф или листовка поне колкото саксията на растението.
Рододендроните нямат много неприятели, понякога листата се нападат от кафяво гниене и трябва да се третират с фунгицид. Друг проблем е, когато има преовлажнаяване, затова почвата трябва да е дренирана.
Най сигурния начин за размножаване е чрез оводи, а може и да пробвате с полузрели резници взети през лятото рано сутрин и веднага се поставят в предварително подготвените легла / резникът трябва да е 6-7 см. с по няколко листа /.
При озеленяване на градини рододендроните се ценят изключително много по цял свят – Япония, Китай, Северна Америка и Европа. Те са чудесен акцент, но трябва да ги разполагате на защитени места – близо до сгради или на любимото им място като подлес на шарена иглолистна сянка, където те виреят най добре.
Здравейте, подариха ми рододендрон импедитум. Прочетох внимателно написаното по-горе, но моля за още едно уточнение. Живея в Северна България, Ловешко.Иска ми се да пресадя цветето, още повече, че имам подходяща градинка. Но се притеснявам да не замръзне през зимата. Тук температурите са падали и под -25 градуса. Бихте ли ми казали до каква температура издържат тези растения? И дали би било уместно през лятото да пресаждам цветето в градината, а през зимата да го прибирам в къщи? Отопляваме цялата си къща с парна инсталация, поради което въздухът през студените месеци е по-скоро сух. Това би ли пречело на доброто развитие на растението. Предварително Ви благодаря за отделеното време.
С пожелание за весели Великденски празници!
Румяна Люцканова
Подариха ми рододендрон. Напъпил е – трябва ли да го пресадя в друга почва или да го оставя в тази с която е купен
Може временно да остане в саксията, но по добре го пресадете в почва с кисела реакция на средата или с повече торф. Изберете място, което да се огрява до 4 – 5 часа на ден.
Миналото лято м. юли колежките ми подариха рододендрон.Веднага го пресадих в градината
близо до жилищната сграда на северната страна.Есента го затрупах с не много с клонки и листа.Презимува безпроблемно и сега вече има първите цветове.Прекрасен е !
Живея точно в Северозападнала България Община Бяла Слатина.
В Германия не е топло въобще.
Това е масовото растение в парковете.
Колко е прекрасно Вие знаете вече.
Здравейте,
Миналата година посадих два родендрона в градината. Тази пролет за моя радост те се раззелениха и започнаха да излизат нови листа. За съжаление и двата не цъфнаха. По време на горещината на единия новите листенца започнаха да променят цвета си в кафеникаво и да се свиват. Поливам ги два пъти дневно и не зная как да помогна на този, който определено страда.
Моля, ако някой знае да ми помогне.
Поздрав
Лилиан
Ако сте засадили рододендроните на слънце , трябва да ги пресадите на място което след обед е на сянка.
При всички случаи трябва да почистите рододендрона от изсъхнали или покафенели листа и клонки, а за да цъфне на следващата година трябва да почистите прецъфтелите цветове. Трябва да поливате обилно и е добре да наторите с комплексен или специализиран тор за рододендрони.
ЗДРАВЕЙТЕ,ТОКУ-ЩО СИ ПОРЪЧАХ РОДОДЕНДРОН,НО ВЕЧЕ СЕ СТРАХУВАМ КАК ЩЕ ГО ОТГЛЕЖДАМ,ЗАЩОТО ПОЧВАТА В МОЯТА ГРАДИНА Е ВАРОВИТА,ИМАМ ОТ ГОДИНИ МАГНОЛИЯ И ТЯ ПОСТОЯННО Е С ПОКАФЕНЕЛИ ЛИСТА И Е ЦЪФТЯЛА САМО 2 ПЪТИ.
БИХ СЕ РАДВАЛА,АКО НЯКОЙ МИ ПОМОГНЕ СЪС СЪВЕТ.
ПРЕДВАРИТЕЛНО,БЛАГОДАРЯ
НИКОЛОВА – РУСЕ
Трябва да засадите рододендрона на сянка, в рохка кисела почва / почва за рододендрони или почва с добавени торф и борови иглички /. Редовно да поливате и да премахвате прецъфтелите цветове, за да има рододендронът повече цвят на следващата година.
Получих рододендрон в саксия, висок е 30 см. Трябва ли да го пресадя в голяма саксия? Мога ли да чакам до април за да го засяда в градината?
Може да изчакате да засадите рородендрона в градината през пролетта. Не е необходимо да го пресаждате в по голяма саксия, понеже той е в покой през зимата. Трябва обаче да е на светло и да го поливате 2 – 3 пъти месечно и да не е в много топло помещение.