Видове туи, техните особености и използването им в озеленяването на градини.
Растенията от род туя са широко използвани в озеленяването на градини по света и у нас. Още от дълбока древност в Япония майсторите градинари са засаждали и подрязвали туи. В момента стотици форми на туята се използват в паркове и градини във всички части на света.
Причина за това са изключителната пластичност и устойчивост на рода. Туите са не претенциозни към почвените и климатичните условия, понасят добре резитбите и са устойчиви на нападения на болести и вредители, нещо повече те притежават дори репелентни качества.
Туите са вечнозелени сравнително ниски дървета и храсти, макар и между тях да се срещат исполини като гигантската туя достигаща височина от 75 метра. Те имат гъста корона с листа подобни на люспи и силно разклонена коренова система. Шишарките са 1 – 2 сантиметра на съвсем къси дръжки почти на самите клонки, отначало са зелени, а като узреят стават кафяви.
Основните два вида туи са източна / произхождаща от Азия / и западна / нейната родина е Северна Америка /. В момента на всеки вид съществуват стотици подвидове и форми с разнообразни качества. В България се среща и още един вид – гигантската туя.
Западната туя / Thuja occidentalis / е конусовидно дърво достигащо до 20 метра височина и възраст 400 години. Тя е бавно растящо дърво понасящо всякакви почви / дори заблатени /, ниски температури и замърсяване на въздуха. Най добре расте на полусянка на рохки, влажни и плодородни почви. Като по интересни бих ви препоръчал следните форми:
Thuja occidentalis ‘Columnaris’ – колоновидна западна туя. Растение с гъста колоновидна корона и тъмно зелен цвят. Короната е изградена от гъсти хоризонтални клони с вертикални разклонения по тях. Подходяща е за използване в живи плетове и засаждане единично и в дървесно храстови групи.
Thuja occidentalis ‘Smaragd’ – смарагдова туя.
Тя има тясно конусовидна корона с интензивен зелен цвят. Короната и е изключително гъста и запазва формата и цвета си. В озеленяването се използва като колоновидната туя, но е по представителна и е често използвано растение за скални кътове, за акценти и за засаждане самостоятелно в тревния чим. Може и да се подрязва в различни форми.
Thuja occidentalis ‘Elwangeriana Rheingold’ златиста ерикоидна туя. Тя представлява кълбовидно растение със златист цвят и много фини клонки. Подходяща е за рязане и изглежда като златисто пухкаво облаче. Достига височина над 1 метър.
Thuja occidentalis ‘Dumosa’ – кълбовидна туя. Тя представлява кълбовидно растение достигащо над 1 метър. Има свежо зелен цвят и гъста корона. Понася много добре резитбите и често се използва за ниски живи плетове, единични и групови засаждания.
Източна туя / Thuja orientalis / – тя е малко по ниска от западната туя с широко яйцевида корона. Разклонена е още от основата, като всеки от клоните е разклонен в една вертикална равнина и така короната е изградена от система от плоскости. По това и най лесно ще я отличите от западната туя, както и леко по жълтеникавия и цвят. Тя е бавно растящ вид добре понасящ засушавания и ниски температури. Не е взискателна към почвите, понася и засоляване и варвовити почви, но обича леки и плодородни почви. Много добре понася и резитбите, като това и по ниската и цена от западната туя я правят най-често използваното растение за жив плет от рода. По интересни форми са :
Thuja orientalis ‘Aurea Nana’ – туя аурея нана. Тя е ниска с много гъста корона и златист цвят. Короната и е яйцевидна и компактна. Често се използва в скалните кътове и за ниски живи плетове. Много е подходяща за резитби и за засаждане в кашпи.
Thuja orientalis ‘Aurea Pyramidalis’ пирамидална златиста туя. Тя е по високо растение със строго пирамидална корона. Цвета на листата е бледо жълтеникав. Използва се в дървесно-храстови групи и за единични засаждания.
Всички туи през зимата променят цвета си като стават по кафеникави. За да не се разваля короната им от тежките снегове, при поддръжката на градини се препоръчва да се зазимяват като короните им се овързват. При прекомерно засенчване силно изредяват. Туите трябва да се предпазват от киселинни въздействия, най-вече от кучета. Кучешката урина предизвиква големи черни петна в основата на короната и умиране на клонките. Макар и рядко туите се нападат от въшки и гъби, но се възстановяват без сериозни последствия.
Вижте наши снимки за озеленяване на градини, в които са използвани много туи.
Върни се на начална страница.
Засадих петнадесет кълбовидни туи в края на април, тази година. След около един месец пожълтя само една, но сега повече от половината са жълтокафяви.Засадени са в кашри с височина около 40см непробити в основата. Поливат се много редовно. Каква е причината да пожълтяват и има ли начин да ги възстановя и да спася останалите зелени.
Обикновено когато растенията загиват от суша стават по сламено жълти. Жълто кафяв или леко сивкаво кафяв цвят се получава, когато причината е преовлажняване. При положение, че кашпите нямат дренаж и се поливат редовно, а също и че туите са жълто кафяви твърде вероятно е да има преовлажняване. В този случай би помогнало изграждане на добър дренаж.
Здравейте, имам въпрос как да спася 2 туй,преди 5 год. посадихме жив плет от туи днес са 1.90 високи, и за една седмица 2 от растенията започнаха да съхнат, листата им станаха ронливи. Какво мога да направя?
Здравейте,
щом листата са станали ронливи си мисля, че е късно за спасяване на тези туи, но все пак ако само част от листата са ронливи, изрежете до здраво, наторете и полейте добре.
Здравейте!
Имам три туи ауреа Нана, купени наскоро, около метър 70 см високи, в големи саксии са(пробити отдолу), седят на балкон, където има и слънце и сянка. Едната туя има леко жълтеникави листа на върха, на какво може да се дължи това? преполиване или недостатъчно поливане? По принцип ги поливам всяка вечер, но не прекалявам, тоест не изтича вода от саксията.
Здравейте, искам да попитам големите туи с форма на пламък на първата снимка гигантски туи ли са?
Това са ред смарагдови туи, добре отглеждани в градински разсадник.
Туя аурея нана е златиста на цвят, така че е възможно преди растенията да са били на сянка, тогава стават зелени, а на слънцето да им е засилена пигменатцията
Приет,бихте ли ме осветлили ,кога е подходящо време за присаждане на туи.В момента има изгодни оферти в разсадниците.
тази пролет засадих 3 смарагдови туи.Трябва ли за зимния период по специални грижи?
Най важно е да ги овържете, за да не им се разпада короната от тежкия сняг. Добре е да са наторени с комплексен тор и да са мулчирани.
До края на ноември е чудесно време за присаждане не само на туи, но и на много други растения.
10 лв.за туя – аурелия перамидалис добре ли е или е скъпа?
Зависи от размера и качеството, но принципно мисля че е добра цена.
Здравейте искам да си направя жив плет, но да се получи гъст, дадоха ми източни туи но те не се сгъстяват. Мисля да засадя западна Смарагд на 50-60 см разстояние едно от др растенията. Правилен ли ми е избора? Благодаря предварително!!!
Смарагдовите туи са много красиви и разстоянието между тях е добро, но все пак ще трябват 2 – 3 години докато станат плътен жив плет
Имам големи туи на терасата, но част от клонките им започнаха да кафенеят.Някой може ли да ми даде съвет?
Благодаря Ceco за отговора!!! Искам за попитам има ли някаква специфика при засаждането на избраната от мен западна туя Смарагд. Взел съм си вече разстения в саксиии 80 см височина.
Погледни тук – как да засадим дърво.
Повечето туи променят цвета се преди зимата и хвърлят малко листа във вътрешната част на короната, проблем е ако листата станат светло кафяви и сухи почти без никаква влажнот.
здравейте, и аз имам туя на балкона, която е с добре разперена корона и висока близо 1.80-90м. но от тази есен рязко почна да кафенее в основата ти, първо беше от едната страна – тази която е най-малко огряна от слънце, но после се пренесе и от другата..не мога да установя дали е от преполиване или неполиване. поливана е 1 път на 7-9 дни. :/
какво може да е??
Здравейте! подариха ми туя през май. Веднага я засадих в много голяма саксия и я поставих на южната тераса. През септември пожълтяха леко няколко външни клончета. В края на октомври открих големи поражения във вътрешността – покафеняване, посивяване, ронене. Искам да я спася. Съжалявам, че не Ви потърсих по-рано. Моля за съвет – какво да направя? Благодаря предварително!
От тази есен имам три конусовидни туи високи около 1м.които са си в купешките саксии на двора,Съшествува ли опасност от измръзване и как да ги опазя от студа?
Много малко вероятно, по скоро има опасност от обезводняване, по горе съм отговорил на същия въпррос
Нормално е понякога се появяват подобни неща и е възможно туята да се оправи, наторете, увържете короната за зимата и мулчирайте. На пролет поливайте редовно и се уверите че саксията има добър дренаж.
Преди зимата туите покафеняват, от не поливане стават светлокафяви и ронливи / тази година това е често срещан проблем/, от преполиване стават сиво кафяви, но вашия случай мисля че не е такъв.
Тази пролет засадихме туи в саксии. Туите бяха около 1 метър високи. Засадихме ги в саксии около 50 сантиметра в диаметър.През пролетта и лятото порастнаха с по около 25 см и станаха много хубави. Как да ги зимуваме? Имам място да ги сложа под покрив, където няма да ги вали сняг, но ще бъдат на открито. Въпросът ми е как да се грижим за тях, кога и колко да ги поливаме?Притеснявам се да не изсъхнат или измръзнат!
Предварително ви благодаря за вниманието!
Здравейте!
Тази пролет засадих няколко туи в саксии. Туите бяха около 1 метър високи, а саксиите 45 см в диаметър. През лятото туите порастнаха и станаха много хубави. Въпросът ми е:как да ги зимувам? Имам възможност да ги сложа под покрив, но на открито. Притеснявам се да не измръзнат при поливане.
Към сесо : Какво представлява мулчирането на западна туя?
Благодаря предварително!!!
Увийте короните със сезал, за да не се разпадат от тежкия сняг, наторете с комплексен тор, може и да мулчирате. Оставете ги на открито и ако не вали редовно сняг ги полейте няколко пъти.
Мулчирането представлява покриване на почвата с някакъв материал, примерно дървесни кори или стърготини, торф и други. За да има ефект трябва да е няколко сантиметра.
Благодаря сесо за изчерпателните отговори!
Здравейте.Искам да помоля за съвет.Имам засадени 8 Туи в градината.Високи са над 2 метра.Преди падането на снегът забелязах в долният край на няколко от дърветата – клоките са кафяви и опадат , забелязах че има и кафяви клонки и по нависоко на дърветата.Моля за съвет понеже не съм запознат с материята.Имали от какво да се притеснявам и ако има какво мога да направя?.Благодаря ви предварително.
Здравейте, при добри грижи и условия туята преодолява подобни симптоми за година две. На пролет почистете кафявите клонки и подрежете леко връхчетата на другите клонки , наторете, прекопайте и поливайте редовно.
Много благодаря ceco !
Здравейте! От 5 години имам Туя оксиденталис „Little Giant“,която отглеждам на терасата.В последните месеци забелязвам малки бели точици по клончетата,които се увеличават.Ако са листни въшки или гъбички, какви мерки да предприема за да запазя дръвчето си. Предварително Ви благодаря!
Здравейте, това най вероятно е паяжино образуващ акар, ако забележите нежна паяжина по туята няма да има съмнение. Борбата с него става с акарициди, може да пробвате с би-58 или питайте в агроаптеката, от където е най добре да закупите препарат.
Благодаря!
Здравейте,
От няколко години имам Туя, но е в саксия. До преди 2 месеца нямаше проблем- беше си свежа, но изведнъж листата започнаха да пожълтяват и изсъхват, а сега вече се ронят. Има някаква зеленинка останала все още. Има ли вероятност, сега да я спася като подрежа, и колко да подрежа.
Благодаря Ви предварително за помощта!
Моля дайте съвет-кога и как да подкастря кълбовидната туя.Отглеждам я на открита вече 3 години.
Ами аз подрязвам туите от март до август. Ето една статия със съвети за резитби
Всичко сухо трябва да се отстрани като подрязването ще помогне, но не е най важното. Трябва да се променят условията довели до лошото състояние на туята. Примерно я преместете в земята, където водния режим е по балансиран.
Здравейте,
Дадоха ми семена на смарагдова туя, която засадих с сандъче (като начало) преди около месец. За момента обаче не е покарала. Можете ли да ми кажете да се надявам ли изобщо или не.
Благодаря предварително!
Може все още да поникнат, принципно семената от туя имат добра кълняемост. Вижте как се засяват семена.
Може ли да се присажда Туя Смарагд или Колонна в средата на м.Май, така че да оцелее. Как трябва да се направи?
Предварително благодаря
Може да пресаждате туите даже и през лятото, но трябва да се извадят с здрава бала пръст по корените, да се пресадят бързо и да се поливат обилно особено първите дни. Ако забележите повяхване веднага ги подрежете.
Здравейте в момента оформям градината си и мисля през м.септември да започна да засаждам растенията. Мястото е слънчево през целия ден, а почвата е глинеста. Какъв тип туя ми препоръчвате да засадя покрай оградата, на какво разстояние да бъдат самите растения и с каква височина? Какви грижи се полагат в началото и как точно се засаждат за да се хванат самите туи?
По принцип, изсъхването на вътрешните клонки е нормално и закономерно .Те имат,както и при другите иглолистни няколко години живот !При бора е 3 години,при смърча е 4,след което опадват.Проблема е, когато новите външни клонки са пречупени и съхнат-явно нещо ги прегризва.Но за това никъде на се споменава!Постоянно събирам пречупени от външния край и короната се разрежда-трябва съвет от професионалист….???
Здравейте видях, че доста от вас се оплакват от пожълтяване на туите. Като съвет от мен ще ви кажа, че ТУИТЕ ИСКАТ МНОГО ВОДА И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОБЛИВАНЕ (КЪПАНЕ) НА ЦЯЛОТО ДРЪВЧЕ! Поздрави на всички!
zdraveyte,prez proletta zasyahme zapadna tuya za jiv plet okolo 70 drav4eta.za polivaneto i toreneto se grijeshe jena ,koyato e v biznesa s ozelenyavaneto,poneje jiveem v 4ujbina!za sajalenie se razdelihme s neya i sega tryabva da vazloja na 4ovek ,koyto nikoga ne se e zanimaval s podobni drav4eta.bihte li mi kazali,kolko 4esto tryabva da badat polivane i toreni i s kakav tor do nastapvane na zimata i koga se podryazvat!blagodarya vi mnogo!