Видове дървета и храсти от род туя. Болести, гниене, кодояди и проблеми по туите.
Растенията от род туя са широко използвани в озеленяването на градини по света и у нас. Още от дълбока древност в Япония майсторите градинари са засаждали и подрязвали туи. В момента стотици форми на туята се използват в паркове и градини във всички части на света.
Причина за това са интензивни зеления цвят и разнообразните и интересни форми на короната. Те са не претенциозни към почвените и климатичните условия, понасят много добре резитбите и затова са много подходящи за живи плетове и подрязани / топиарни / форми.
Туите са вечнозелени сравнително ниски дървета и храсти, макар и между тях да се срещат исполини като гигантската туя достигаща височина от 75 метра. Те имат гъста вечно зелена корона с листа подобни на люспи прилепнали към клонките. Имат силно разклонена / брадата / коренова система. Шишарките са 1 – 2 сантиметра на съвсем къси дръжки почти на самите клонки, отначало са зелени, а като узреят стават кафяви.
Видове туи
Основните два вида туи са източна / произхождаща от Азия / и западна / нейната родина е Северна Америка /. В момента на всеки вид съществуват стотици подвидове и форми с разнообразни качества. В България се среща и още един вид – гигантската туя.
Западната туя / Thuja occidentalis / е конусовидно дърво достигащо до 20 метра височина и възраст 400 години. Тя е бавно растящо дърво понасящо всякакви почви / дори заблатени /, ниски температури и замърсяване на въздуха. Най добре расте на слънце и полусянка на рохки, влажни и плодородни почви. Като по интересни бих ви препоръчал следните форми:
Thuja occidentalis ‘Columnaris’ – колоновидна западна туя. Растение с гъста колоновидна корона и тъмно зелен цвят. Короната е изградена от гъсти хоризонтални клони с вертикални разклонения по тях. Подходяща е за използване в живи плетове и засаждане единично и в дървесно храстови групи.
Thuja occidentalis ‘Smaragd’ – смарагдова туя.
Тя има тясно конусовидна корона с интензивен зелен цвят. Короната и е изключително гъста и запазва формата и цвета си свеж дори през зимата. В озеленяването се използва като колоновидната туя, но е по представителна и е често използвано растение за скални кътове, за акценти и за засаждане самостоятелно в тревния чим. Може и да се подрязва в различни форми.
Thuja occidentalis ‘Elwangeriana Rheingold’ златиста ерикоидна туя. Тя представлява кълбовидно растение със златист цвят и много фини клонки. Подходяща е за рязане и изглежда като златисто пухкаво облаче. Достига височина над 1 метър.
Thuja occidentalis ‘Tiny Tim’ – кълбовидна туя . Тя представлява кълбовидно растение достигащо над 1 метър. Има свежо зелен цвят и гъста корона. Понася много добре резитбите и често се използва за ниски живи плетове, единични и групови засаждания.
Източна туя / Thuja orientalis / – тя е малко по ниска от западната туя с широко яйцевидна корона. Разклонена е още от основата, като всеки от клоните е разклонен в една вертикална равнина и така короната е изградена от система от плоскости. По това и най лесно ще я отличите от западната туя, както и леко по жълтеникавия и цвят. Тя е бавно растящ вид добре понасящ засушавания и ниски температури. Не е взискателна към почвите, понася и засоляване и варовити почви, но обича леки и плодородни почви. Много добре понася и резитбите, като това и по ниската и цена от западната туя я правят най-често използваното растение за жив плет от рода. По интересни форми са :
Thuja orientalis ‘Aurea Nana’ – туя аурея нана. Тя е ниска с много гъста корона и златист цвят. Короната и е яйцевидна и компактна. Често се използва в скалните кътове и за ниски живи плетове. Много е подходяща за резитби и за засаждане в кашпи.
Thuja orientalis ‘Aurea Pyramidalis’ пирамидална златиста туя. Тя е по високо растение със строго пирамидална корона. Цвета на листата е свежо жълтеникав, но през зимата доста покафеняват. Използва се в дървесно-храстови групи и за единични засаждания.
Проблеми при поддръжка на туи.
Основните проблеми по туите са свързани с климатичните условия преовлажняване, суша, тежки снегове и други, но в последните години, поради широко използване на вида се разпространиха и различни вредители.
Влагата е най важния фактор и понеже растението е вечно зелено с голяма листна маса, е необходима доста вода, затова трябва да се полива редовно, особено в кашпи и на тераси, където в жегите за 3-4 дни практически изчезва. Туите изсъхват от суша като цялото растение става светло кафяво.
От друга страна на места без дренаж, където водата се задържа трайно корените страдат от кореново гниене от гъбата фитофтора, като растението постепенно влошава вида си и може да изсъхне. Затова е важно да засаждате туи на места с добър дренаж и поне 40 -50 см почва.
За да не се разваля короната им от тежките снегове, при поддръжката на градини се препоръчва да се зазимяват като короните им се увързват. Всички туи през зимата променят цвета си като стават по кафеникави.
При прекомерно засенчване силно изредяват, затова не трябва да се засаждат на плътна сянка или по близо от 40 -50 см от стени и огради.
Туите трябва да се предпазват от киселинни въздействия, най-вече от кучета. Кучешката урина предизвиква големи черни петна в основата на короната и умиране на клонките.
От вредителите и неприятелите безспорно най голям проблем са короядите. Има няколко вида едните нападат младите малки клонки по върховете, които стават кафяви и изглеждат като счупени. Като вземете повреденото клонче ще видите че в отдолу на стеблото му има дупка.
Другия вид корояд е много по опасен и може да умъртви голямо растение или голям клон. Белега е че под мъртвата част по стеблото се забелязват дупки с големина 1 – 2 мм . С който и корояд да имате проблем, задължително направете няколко пръскания с инсектицид през две три седмици.
Напоследък се появи и друг много опасен бръмбар – кипарисова златка, като той е и труден за диагностика. Основни белези са леко удебеление на клонките и малки смолисти топчета по кората , затова всички съмнителни растения е най добре веднага да се премахнат.
Макар и рядко листата и клонките на туите се нападат от други насекоми основно щитоносни и други въшки , а също от гъбни заболявания – ръжда, антракноза и други, но се възстановяват без сериозни последствия.
Много важна грижа за туите е да се почистват мъртвите листа по растенията и по почвата под тях, понеже болестите и неприятелите се съхраняват в тях. Като това трябва да става още рано на пролет и преди края сезона.
Вижте наши снимки за озеленяване на градини, в които са използвани много туи.
Върни се на начална страница.
До кой месец трябва да се поливат редовно? Трябва ли да се торят? Кога трябва да се покрият туите?
Наторете с комплексен тор през октомври и после не е необходимо да торите.Поливането ако растенията не са под стряха, може да прекратите след октомври. Туите се увързват / не покриват / към края на ноември, за да не се разпадат от снега.
До каква дълбочина е кореновата система на туята на три годишна възраст, налага ми се да я преместя на друго мято? Благодаря
Здравейте, туите на три години са доста малки и няма никакъв проблем за преместването им, достатъчно е да я извадите със здрава бала пръст по корените с размери 20х20х20 см. Най вероятно туята е по възрастна, защото като сте я купили тя е била на определена възраст. Най-добре е да съдите от размера на растението, за туя 100 -150 см балата пръст трябва да е с диаметър 30 – 40 см и височина около 30 см.
Здравейте-моята е източна на 12 години от засаждането и вече е около 4 м. височина.Когато я засаждах го направих на около метър от пилона за знамето,а той е с височина около 4.50 метра и вече си пречат-флага се омотава в нея.Въпросът ми е – мога ли да я подкастря.
Да може да подрежете туята, но колкото по дебели клони режете,толкова по бавно ще се скрият отново.
Здравеѝте,
искам да мулчирам около туите, подходящ ли е мулч от иглолистни, борови кори
Благодаря
Да мулч от борови кори е подходящ за туите.
Здрвейте, засадих си Туя Брабант. Чета че може да стане много високо дърво. Им ли как да я за държа до около 2 метра, не повече.
Здравейте, всяка туя може да задържите на тази височина , но трябва редовно да я подрязвате.
Здравейте. Имам туя смарагд на 9 години около 2 метра е. Налага сё да я преместя, моля за съвет. Лошото е, че не мога да копая на дълбоко. Колко минимално мога да запазя корена и какви грижи да положа за нея после? Кога да го направя?
Здравейте, туята трябва да е с поне 30 – 40 см висока бала пръст по корените. Веднага я пресадете в рохка и богата почва и полейте обилно, като трябва да поддържате влажна почвата и редовно да поливате. Ако забележите клонките на туята да повяхват ги подрежете.
Благодаря Ви много!
Здравейте!
Имаме 3 дръвчета Tyя Бpaбaнт. Засадихме ги на 15 юни в обща голяма саксия в пръст с тор. Те са на отстояние едно от друго. Целта ни е да послужат като жив плет на източната ни терасата. При закупуването дръвчетата бяха много свежи, но от 2 седмици наблюдаваме пожълтяване на върховете на дръвчетата. Възможно ли е да от силното слънце или течението на което са подложени всеки ден? В чинията на саксията обикновено има вода в резултат от поливането им. Не сме слагали камъни в основата на саксията за да не заблатява почвата.
Възможно е слънцето да причини пожълтяване на някои листа, ако преди това туите са били на сянка. Силното слънце и вятър увеличават много нуждите от вода понеже изсушават листата.
Така по скоро проблема е в поливането или засаждането. Трябва почвата около туята да е редовно влажна, но не в чинийката на саксията, а около корените, които може и въобще да не са се развили и да са далеч от дъното. Освен това саксията в жегите остава без капка вода за 3 – 4 дни.
Здравейте! Кога е подходящо да се засади туята. Наесен или напролет? Благодаря Ви!
Октомври и ноември са много подходящи за засаждане на всякакви растения включително и туите.
Друг такъв период е началото на пролетта. През лятото също може да засадите туя, но трябват много повече поливане и грижи, също е добре туята да е в контейнер.
Здравейте! Туята ми започна да съхне от вътре, не знам по каква причина, с капково напояване е, в голяма саксия… през последната седмица нощите бяха прохладни, а системата се за поливане се пуска сутрин и вечер, възможно ли е това да е проблема? И какво да правя сега? Отвън изглежда зелена, а отвътре… съхне😏 трябва ли да се полее с нещо?
Туите редовно прочистват старите си листа като това най силно се усеща през есента. Но падането на най вътрешните и стари листа е също и реакция на растението и при суша и при преовлажняване.
Във вашия случай най добре намалете поливането, наторете с комбиниран тор и изчакайте 2 – 3 седмици и почистете и кафявите листа.
Здравейте! Искам да попитам на какъв периметър приблизително се разпростират корените на туята и могат ли да създадат проблем, ако са в близост до основи на ограда…
Туята няма дебели корени и не представлява опасност за основи на сгради.
Ако има на къде да растат корените биха достигнали до към 1 м .
Здравейте!
На коя туя казват лимонова туя.
Не знам, на кой вид казват лимонова туя. Има една форма туя ауреа нана, която е златиста и яйцевидна и прилича малко на лимон.
Имам голям двор ,ако искам да го оградя с туя,ще извикам ли змийте
Не мисля че туите привличат змии, даже ако използвате други растения вместо туя че има по добри убежища за тях.
Но какъвто и да е жив плет няма да привлече змии, тях ги привлича храната.
Добър ден!Бих искал да попитам относно Туя Фастигиата.Месец,два след пресаждането им първо започна една да съхне след седмица започнаха още 2-3.На сенчесто място са не ги огрява силно слънце поливат се в седмицата един път.Искам да попитам от какво може да е.Не са наторявани.Не са пръскани.Може ли да е някаква болест и може ли да се предпазят другите.А ти които са изсъхнали могат ли да се спасят по някакъв начин или трябва да се купуват нови.
След присаждане на туите, особенно август може би поливането 1 път седмично не е било достатъчно.
Здравейте
Има ли разлика от западна туя и туя смарагд на пазара в България
Казаха ми че има доста мушенгии
Има много видове западни туи, като един от най хубавите видове е смарагдовата туя с тясно тконусовидна форма и интензивен зелен цвят.
Здравей те,туя смарагт до каква височина достига?
Смарагдовата туя се води че може да достигне 15 – 20 м, но аз не съм виждал по големи от 7 – 8 метра туи и за да достигнат този размер са нужни десетки години.
Здравейте имаме огромна тераса и искаме да се предпазим от погледите на съседите си. Изложението е север, запад, юг и е много ветровито. Най силен е вятърът на западната страна и най слаб на северната. Много ще Ви бъда благодарна, ако ме посъветвате и още повече, ако съответно на съвета ни доставите нужните растения.
Туите са много подходящи за вашия случай най добре смарагдова или колоновидна туя. Най важното за тях/ а и за всички растения на тераси/ е да им осигурите редовно поливане, защото в саксиите през жегите целата вода се изпарява за 3 – 4 дни.
Здравейте, бихте ли обяснили как да направим добър дренаж в саксията преди да насадим туята… Същото важи ли за лимони и палми? Благодаря Ви много предварително!!!
Здравейте,
Преди месец засадих туи смрагд с височина 50-60 см.
Поливам ги с капково напояване 2 литра на час на дюза.
Всеки ден по 1 час. Почвата е по скоро песъчлива.
Дали няма да ги преполея и да започнат да им гният корените?
И има ли някаква препоъчителна норма?
Полагате 1 – 2 пръста с филц на дъното на саксията и гледте да не използвате много глинеста почва при засаждането на туята. Това важи и за палмите и лимоните. Опасността за туята в саксия е сушата, защото на слънце в една саксия за 2 – 3 дни не остава капчица вода.
Туите страдат от засушаване и понасят доста преовлажняване. Ако почвата наистина е песачлива няма да преполеете. Ако се притеснявате намалете капковото на 2 по 20 минути, а след засаждане на туята и трябва доста влага.
Здравейте, преди няколко дни засадихме Thuja Occidentalis Holmstrup. Почвата е глинеста, на 1400м височина. В момента вали почти всяко денонощие за някакъв период. Въпреки това нужно ли е да се полива допълнително и съществува ли опасност от преполиване при туите? Също така, трябва ли да сложим мулч или не е необходимо. Благодаря предварително.
Здравейте,
Тази пролет , началото на май месец, в нашето училище, презасадихме от едно място на друго около 20 туи. Всичко вървеше добре, до преди няколко дни. От това време взеха да покафеняват листата на 4-5, като има вече две изцяло сякаш изсъхнали. Каква може да е причината, в Интернет има информация за гъбични заболявания – Антракноза, Фитофтора, Гангрена?
Предварително благодаря!
III ОУ „П.Р.Славейков“, Търговище
Основнанта причина за умирането на туите е недостиг на вода. Гъбичните инфекциии нападат вече отслабени растения.
След пресаждане трябва много редовно да се полива. За гъбите напръскайте с акробат или куадрис, като е добре и да добавите листен тор.
Повечето случаи е по добре да поливате туите допълнително. Туята доста добре понася преовлажняване, но е чувствителна към суша.
Мулча помага за поддъжането на влажността и намалява плевелите.
Здравейте, в каква максимална близост мога да засадя туя смарагд в близост до задната стена на къща, без да застраша основите? Благодаря предварително
Смарагдовата туя не застрашава основите на къщата, но е добре да засадите растенията минимум на 40 – 50 см от центъра на короната до фасадата.
Здравейте,
въпреки че статията е стара, се надявам да получа отговор.
Възнамерявам да засадя около 20 растения Туя Смарагд на юго-западна тераса без покрив. Възнамерявам да закупя 60-80см дръвчета и да ги засадя в индивидуални саксии с размери 40см диаметър и 50см височина.
Въпросът ми е дали този размер саксии и подходящ за дръвчета с размера, който ще закупя?
Саксиите са достатъчно големи, но за да издържат туите в саксии на слънце трябва да поливате много редовно, защото за 2 – 3 дни в саксията може да не остане никаква вода. Най добре направете поливна система с капково напояване.
Поръчах си Туи Смарагд, но короните им са някак рехави, не са толкова гъсти. Разгледах и видях в други сайтове пак Туи Смарагд, но короните им изглеждат по-гъсти и с много повече клонки. Бихте ли ми казали на какво се дължи тази разлика в короните на моите туи, които вече закупих и другите, които видях впоследствие. Иначе сортът на туите е един и същ – Туя Смарагд. Да не би самата Туя Смарагд да има свои разновидности. Благодаря предварително!
Извинете, но имам и друг въпрос. Миналата година някои от туите ми изсъхнаха, питайки произвидителя, той ми отговори, че причината е някакво гъбично заболяване, което е било непознато досега. Препоръча ми да ги пръскам на всеки 15 дни или месец с фунгицид Proplant 722. Ще се радвам да споделите вашето мнение и опит в това отношение. Благодаря!
Това, че короните са по рехави може да се дължи на начина и условията на отглеждане на туите, или на това, че са по малки. Иначе ако наистина е туя смарагд
и я отглеждате добре, тръбва да стане гъста, тъй като разликите в белезите на формата са минимални.
Туите най често умират заради неблагоприятни условия на средата, нападенита от гъби се появяват когато растенията са отслабени от услувията.
Може да пръскте с фунгицид даже може да добавите листен тор към него, но по важна е средата. Туята е доста чувствителна на суша и не се развива добре на сянка и под склопа на други растения.
здравей сесо, имам засадени 10 туи Смарагд
Освен торене 2 пъти гонишно с NPK и един път в годината подрязване други манипулации не прилагам.
Казаха ми че имали някакви въшки на доста места има покафевяване, добре ли е профилактично да третирам с инсектицид и фугнициц , ако Да с какви препарати? Добре ли е за растенията да мулчирам с кисел торф и каква листно тор препоръчваш?
Благодаря предваритно!!!