Магнолия – видове и изисквания.
Магнолиите са листопадни или вечнозелени декоративни дървета или храсти. Имат изключително едри цветове в различни багри – бели, червени, виолетови, преливащи, жълтеникави и др. По време на цъфтеж са обилно покрити с цвят, което ги прави много желани растения в градината. Често се използват самостоятелно, като солитери в чисти тревни площи. Изискват богати и умерено влажни почви с лека структура, като някои видове са подходящи за райони с топъл климат. Има доста видове подходящи за климатичните условия у нас. За някои други видове магнолии трябва да се положат специални грижи при зазимяване (короните се увиват в зебло, корените се мулчират и се води специализиран режим на торене) .
Магнолиите се делят на вечнозелени и листопадни, дървовидни и храстовидни:
- Вечнозелените са предимно дървета, но са по- топлолюбиви и трудно понасят нашия климат.
- Листопадните от своя страна се делят на цъфтящи преди разлиставане и цъфтящи след разлистване.
- Има листопадни и вечнозелени дървета, като у нас по – подходящи са листопадните.
- Храстовидните магнолии са най – устойчиви на зимните условия и са най- често използвани в България.
Обикновено цветоносните пъпки са мъхести и се залагат от предния сезон. Младите клонки са най – често сиви и кафяви.
Поради размножаването и селектирането и във всички краища на света, формите и видовете на получените магнолии са неизброими. Някои от често срещаните видове магнолии са:
Листопадни
Лилиево – цветна магнолия ( Magnolia liliiflora ) – ниско дръвче до 4 м. височина с почти кълбовидна корона, листата са дълги 15 – 20 см. заострени към върха. Отгоре са лъскави и тъмно зелени, а отдолу по- светли. Цветовете са чашковидни – отвън пурпурни, а отвътре по – светли. Цъфти през март и април месец. Тя е бавно растяща, родината и е Китай и издържа до минус 20 градуса.
Много ценна е нейната форма „нигра”. Тя е с по- едри цветове, които се преливат от интензивно тъмно пурпурно оцветяване към по- светло пупрурно.
Суланжова магнолия ( Magnolia soulangeana ) – представлява висок храст с няколко водещи стебла оформящи широка корона. Листата са 10 – 15 см. обратно яйцевидни и са по – светло зелени. Цветовете са с диаметър около 10 см. обикновено розови с различни нюанси или бели. Венчелистчетата са с насочени навътре върхове и цъфти преди или едновременно с разлистването през април – май месец. Тя е хибридна магнолия, сравнително студоустойчива и се отглежда с успех в Южна България. Поради едрите си понякога ароматни цветове често се използва за единични засаждания в двора.
Японска магнолия ( Magnolia kobus ) – дърво с 10 – 15 м. височина и широко яйцевидна корона. Клонките са кафеникави с червеникаво – кафеникави лещанки по тях. Вегетативните пъпки са по –къси, а цветните са по – едро и гъсто окосмени. Листата са обратно яйцевидни и със заострен връх. Цветовете са бели до 10 – 12 см. в диаметър, външните венчелистчета са по – къси и опадат по – рано. Цветовете й са широко отворени при пълното си развитие, цъфти в началото на април месец. Този вид магнолия произхожда от Япония и е високо студоустойчива.
Гола магнолия ( Magnolia denudate ) – представлява дърво до 10 м. височина с широко разклонена корона. Младите клони отначало са окосмени със светли лещанки по тях, листата са дълги до 15 см. обратно яйцевидни, в началото са окосмени, а после остават голи. Цветовете на този вид магнолия са бели, ароматни с диаметър до 15 см. Родината е Южен Китай, изисква влажни почви и защитени от вятър места и е сравнително студоустойчив вид.
Звездовидна магнолия ( Magnolia stellata ) – представлява храст с височина до 3 м. и е бавно растяща с почти кълбовидна корона. Някои автори дори я смятат за подвид на японската магнолия. Листата са по – тесни и удължени и дълги до 10 см. Цветовете са бели с диаметър до 10 см. , ароматни и широко разтворени, цъфти рано напролет през март месец. У нас се отглежда често и е сравнитено студоустойчев вид.
Заострена магнолия ( Magnolia acuminatа ) – представлява високо дърво с правилна пирамидална корона. Младите клонки са маслиненозелени, а по – старите червеникавокафяви. Листата са дълги до 20 см. и са отгоре тъмнозелени, а отдолу по – светли и слабо окосмени. През есента добиват златист цвят, цветове са жълтеникави и са дълги 6 – 8 см. без аромат. Цъфти след разлистване през май – юни месец. Родината и е Северна Америка и е студоустойчив вид изискващ влажни и плодородни почви.
Вечнозелени
Едроцветна магнолия ( Magnolia grandiflora ) – дърво с гъста широко пирамидална корона достигащо до 30 м. височина. Кората е сива и гладка, слабо напукана на по – старите дървета, като младите клонки са окосмени. Листата са дълги до 25 см. , лъскави и тъмнозелени отгоре, а отдолу окосмени с ръждиви власинки. Те са обратно яйцевидни и са със заострен връх. Цветовете са много едри, бели, ароматни и достигат до 25 см. в диаметър. Естествено разпостранена е в южните части на Северна Америка и обича леки, богати и влажни почви. Чуствителна е към застудяванията и у нас се отглежда при специален режим на подръжка на градината.
Вижте:
Всички статии с етикет декоративни растения.
Наши снимки за озеленяване на градини.
Върни се на начална страница.
Мога ли да си поръчам по интернет ‘Магнолия Сюзън’
Здравейте,
може да ви доставим магнолия, ако сте в района на София. Обадете ни се по телефона, за подробности относно доставката на магнолията. Най добре е да направите личен избор в градински център.
Мога ли да си поръчам по интернет Лилиево – цветна магнолия и Магнолия кобус?
Здравейте, как мога да поръчам дръвче магнолия и колко е цената му?
Такива магнолии има във всеки градински център, аз нямам такъв но мога да направя доставка.
Можем ли да поръчаме магнолия кобус
Попитайте за магнолии в някой градински център, в София може примерно в Хоум гарден или Тис.