Затревяване и изграждане на тревни площи. Засяване на райграс.
При затревяване с райграс първото, което трябва да се направи е да се подготви почвата. За да стане добър тревен чим тя трябва да е богата, рохка и чиста от плевели. За целта, ако се налага се доставят нова почва, пясък или торф. След приключване на строителните работи по сградите пръстта обикновено е силно отъпкана и замърсена, затова най–често се доставя изцяло нова почва с подходяща структура. Леката структура / рохка и песъклива почва / е не по малко важна от богатството на почвата, защото тя осигурява добър въздушен режим и бързо оттичане на излишната вода.
Повечето футболни игрища са затревени върху основа от 80% пясък и 20% торф. Целта е тревата да има добър дренаж. Затова първо се копаят канали за дренажи и поливна система. При терени задържащи влага дренажите са задължителни, а да регулираш изключително важния воден режим без поливна система е все едно да използваш газена лампа вместо електрическа. След това се фрезова плодородния слой почва или се доставя нова, хубаво е да се доставят допълнително пясък и торф всичко заедно се размесва до получаване на хомогенна смес с фини частици. Добре е дебелината на насипания слой да е 20 – 25 см. , защото корените на тревите достигат до 30 -35 см.
След приключване на този етап, ако имате време, е добре да се изчака малко да поникнат семената на плевелите в почвата. След поникването плевелите се напръскват с раундъп, после се чака 10 – 15 дни.
Следващия етап на затревяването е фино заравняване. То се извършва с гребло или специална машина. Затревяваната площ трябва да се заравни много добре с рохка почва като се следи за желаните нива и да се даде наклон в правилната посока, за да се осигури добро оттичане на водата. На 10м. трябва да се получат минимално 5-6 см. разлика в нивата, която с невъоръжено око е много трудно да се забележи.
Сега трябва да изберем тревната смеска/ всъщност за хубава полянка се засява не само райграс, а семена на няколко видове паркови треви/. Има много видове смески за различни тревни площи: за слънце, за сянка, универсални, сухоустойчиви, за по големи натоварвания, с фини тревички, голф смески, бавно растящи и др. Вие избирате според конкретните условия, вашите изисквания и начина на поддръжка и поливане на тревния чим, който предвиждате. В тревните смески обикновено има 3 -4 различни житни треви – някои видове райграс, власатка и др. Може да прибавите и семена на полски цветя за получаване на цветни поляни. За тревни площи с ниска степен на поддръжка може да използвате семена на детелина.
След като сте направили избора на тревна смеска започва самото затревяване / засяване на райграс /. Нормите обикновено са 25 – 30 кг. тревни семена за декар, те трябва да са разхвърляни равномерно, затова се използва така наречения кръстосан посев или машинно затревяване. За кръстосан посев трябва да разделите тревните семена на две половини. Минете цялата площ в една посока, хвърляйки едната половина семена, а после хвърлете другата половина като минете площта в перпендикулярна посока.
После трябва да наторите като то може да се направи и по рано. Използват се предимно изкуствени торове в норми 30 – 40 кг. за декар. Препоръчвам ви да използвате комбиниране торове с високо съдържание на азот, може да се използва и смес от 50% амониева селитра и 50% NPK. Торта също трябва да е равномерно разпределена и е много важна за развитието на тревата .
Сега трябва да зариете семената на дълбочина 0.5 -1 см. Това става по няколко начина:
- с специална машина за затревяване
- с гребло – минавате на кръст цялата площ с греблото и внимавате да не оставяте места без семена
- чрез посипване – цялата площ се покрива с допълнителен слой най-добре от торф , но се използва също пясък, почва или дървесни стърготини.
Следващата операция е да валирате отново на кръст, а после идва ред на поливането. Първите 20 -30 дни затревената площ се полива всеки ден. Поливате е в зависимуст от сезона – пролет и есен 4 – 5 литра на квадратен метър за ден, а през лятото 10 – 12 литра. Окомерен белег е като се образуват локвички да спирете поливането. Препоръчително е да се напоява сутрин и вечер. Поливането е най важното нещо за доброто поникване, когато то е равномерното и дозирано е гаранция за добро затревяване. Най-добре изградете поливна система, тя ще ви бъде много полезна и по късно при поддръжката на двора.
След 14 – 15 дни се появява райграса, а после и другите треви. Ако температурата е около 30 градуса семената поникват за около една седмица, при правилно поливане разбира се. При температури по ниски от 15 -20 градуса райграса пониква за над 20 дни. Над 35 градуса поникването се забавя драстично. Семената започват да покълват при минимум 10 градуса.
Първата коситба се прави, когато тревата достигне 8 -10 см. и се прави на височина 6 – 7 см. При появата на житни плевели трябва да ги отстраните ръчно, а широколистните плевели могат да се отстранят и със селективен препарат след 3-та коситба. Ако има празни места посипете отново със семена , а отгоре с почва и притъпчете.
За по – бързо и сигурно изграждане на тревни площи се полага готов тревен чим.
След като сте положили толкова много усилия да затревите двора, не забравяйте за поддръжката на тревния чим. Нали знаете англичаните казват, че да имате хубав райграс трябва 100 гдини да косите, торите и поливате /смисъла е, че трябва постоянство, ако полагате достатъчно грижи може да скъсите този срок от няколко месеца до 1 година /.
Успех!
Виж нашите цени за затревяване и полагане на тревен чим.
Върни се на начална страница.
zdravei tzezo!bih zelal da te popitam dve ne6ta;1.predi dva meseca zatrevihme dvora moze li sega ili koga da se napruska i s kakuv selektiven preparat za pleveli;2.poiaviha se malki gubi sred trevata kakvo da pravia.pozdravi
Здравейте,
селективния препарат действа на широколистни плевели , като не винаги се получава пълен ефект. Важно условие е да не поливаш или да не вали 24 часа след пръскане. След затревяване, можеш да пръскаш като направиш три коситби и райграса вече е заякнал. Аз напоследък използвам камбио 250 мл за 30 литра вода. Можеш да пробваш и с матон. Другите плевели трябва да премахнеш механично. За гъбичките пробвай с тупсин или железен сулфат.
Прочетет повече за проблеми по райграса и вазстановяване на тревен чим.
Успех.
Вече два пъти тази година засявах тревна смеска и никакъв резултат каква може да е причината, дори плевелите не изникват. Цялата почва е набраздена от тунелчета колкото моливче. Явно нещо събира семенцата. Почвата е добре обработена, спазих технологията на засяване и поливане но никакъв резултат
Проблема най- вероятно не е при самото засяване на райграс, а в почвата, която е замърсена с нещо, може да е хвърлена прекалено много тор. При затревяване все ще поникне малко райграс, а и плевели ще изникнат със сигурност на нормална почва, особено като има и поливане.
Едва ли нещо може да събере всички семена, а тунелчетата може би са от червеи.
Здравейте,напоследък изчетох много неща,които намерих в интернет за затревяването.Пробемът е,че тази пролет засяхме трева в двора,но поради различни причини плевелите са много повече от тревата и решихме да повторим упражнението.Смятаме да унищожим всичко/купих Раундъб/,после ще орем,ще насипем с пясък,защото е много глинеста почвата,но докато чакаме препаратите да подействат , веднъж;а сигурно ще се наложи и два пъти и т.н.През септ.имаме и други ангажименти,та въптосът ми е.Ще бъде ли добре да разделим нещата есента – унищожаване на плевелите и оран,а пролетта да се засее/м.4-м.5/.Ще бъда много благодарна ако ми помогнете да взема птавилното решение.
С уважение:К.Илиева
С раундъп в момента ефекта няма да е много голям. Плевелите основно се размножават със семена, а той не действа на тях, а те сега вече са узрели. На пролет семената на плевелите никнат даже по добре. Така че, ако основния плевел не е троскот, окосете и съберете плевелите и семената им. Насипете с пясък и фрезовайте добре, почистете всякакви коренища / особено на троскота / и бързо засадете райграс. През септември и октомври времето е много подходящо за затревяване.
На какво се дължи появяването на детелина из райграса.Може ли да се премахне.
Семената на детелината се пренасят лесно от вятъра и отделно по корените в симбиоза с нея живеят азот-фиксиращи бактерии. Тези причини я правят много конкурентно способна. Ако искате да я премахнете от полянката си с райграс може да я третирате примерно с камбио / 250 гр в 40 литра вода за 1 декар /, но трябва да се пръска внимателно и в сухо време.
Здравейте!Имам тревна площ.Е,не е перфектна,има плевели,но ги махам ръчно.Имам коте и не искам да ползвам препарати.Как,обаче , да поливам правилно.Мисля,че май преполивам,защото на места има при корените на тревата зелен мъх.Поливам на помпа и маркуч и не искам капково-много ми е приятно и обичам да поливам така.Но колко пъти в седмицата Предварително благодаря!е правилно да поливам полянката?
Поливането е най важния фактор за тревните площи. Напояването на райграса се извършва с дъждуване, а не с капково. Най добре е да напоявате обилно и да почивате два дни и да поддържате този ритъм. По принцип за стара тревна площ много трудно се получава преполиване.
Здравейте, предстои ми затревяване на терен. Имам два въпроса:
1. Кога се наторява терена – по време на засяване на тревата или след като вече е поникнала. На всички опаковки с тор пише , че се полага върху готов килим.
2. Трябва ли преди полагането на семената , да се налага тяхната обработка с калиев перманганат за да се избегне изнасяне на семената от мравките. Предварително благодаря
Здравейте, мисля да си затревя градинката но е доста неравна. Около 200-300 м2. е Как бих могъл да я заравня така, че да стане идеално равна ? Благодаря
Аз засях райграса но заваля сняг и температурите паднаха под 10 градуса.Ще излезне ли райграса или не?Дневните са около 5-8 градуса.
Няма проблем, ако сте затревили преди лошото време. Райграсът ще си покълне само, че по бавно за 20 – 25 дни. Даже няма да поливате, но трябва да наторите добре с NPK.
Моят проблем е същият като на Петър.Притеснява ме ,че семената ,ще измръзнат преди да са поникнали или след поникването ,ще бъдат много нежни и податливи на измръзване.Тревната смеска е Waterless + култивиран троскот.Става въпрос за стадион с ограничени възможности за поливане.
Има достатъчно време да поникнат семената, а за да понесе райграсът по добре зимата може само да наторите с комплексен тор.
Здравейте, да попитам преди два дни засяхме райграс и семената се виждат и да питам ще поникнели така райграса 😊
Нормално е да се виждат семена след затревяване с райграс, но трябва след посяване да има тревни семена в целия най горен пласт почва от 0 до 1 см.
Дали ще поникне райграса зависи от много фактори освен дълбочината, но за по сигурно затревяване може да покриете семената с 2- 3 мм пясък, почва или торф.
Здравейте, искам да попитам има ли значение какъв пясък ще използваме жълт или бял ?
Здравейте, няма значение стига да не е пясък от морето, защото е солен и на тревата не и харесва.
Здравейте, има ли шанс да поникне нещо под голям орех?
Благодаря Ви!
Тревата под орех пониква нормално, но трудно и понякога не може да се задържи тревен чим.
Трябва да се просветлят клоните на ореха и да се полагат повече грижи и да се подсява с райграс.
Много Ви благодаря!
Може ли да засея трева без да я покривам със земя, ще се получи ли
Ако вкопаете семената с гребло може да не покривате със земя, не забравяйте че трябва и по редовно поливане.
Здравейте, разгледах коментарите и ми се изясниха доста неща, не видях отговор на тези въпроси, затова ги копирах:
„Здравейте, предстои ми затревяване на терен. Имам два въпроса:
1. Кога се наторява терена – по време на засяване на тревата или след като вече е поникнала. На всички опаковки с тор пише , че се полага върху готов килим.
2. Трябва ли преди полагането на семената , да се налага тяхната обработка с калиев перманганат за да се избегне изнасяне на семената от мравките. Предварително благодаря“
Здравейте,след като подготвите терена може за затревяване може да наторите. Обикновено се прави предсеитбено торене за да може тора да се разложи, но за да не се губи време се прави заедно със засяваето на семената. Торенето е много важно и при затревяване и при поддръжка на тревен чим и трябва да се прави редовно. Колкото да мравките няма лощо да теритирате с калиев пермаганат или пък площта с инсектицид, но те рядко са проблем и в повечето случаи аз не се боря с тях. При затревяване покриването на семената поддържа ги влажни и ги защитава и от гълъби и мравки . Важното за доброто поникване е да има правилната влажност и добро наторяване.
Здравейте, как да се преборя с троскота и поветицата?
Троскота може само да го напръскате с раундъп и после да затревите площта отново. При засенчване тревата е по конкурентна от него и няма троскот.
Поветицата може да я третирате със всякакъв селективен хербицид примерно с оптика.
Какъв тор да използвам за млада трева(7-8см височина и рядка)?
При затревяване и млада трева най-добре е да се използват комплексни торове с повишено съдържание на азот, а за поддръжка на тревен чим комплексни бавно разгаждащи се торове с повишено съдържание на калий.
Здравейте! Може ли да се засади райграс под лозите,които са на височина около 2 метра! Какъв вид семена да закупя/Ще пречи ли райграса на лозите???Благодаря!!
Здравейте, може да засеете райграс под лоза. Най добре си купете тревна смеска за сянка.
Чела съм много статии за затревяване, защото от две години постепенно отвоюваме площи от едно запустяло място и го затревяваме. Учим се в крачка. Тук за първи път виждам такава отзивчивост в отговорите на конкретни въпроси. Обикновено само чета, но сега мисля, че съм длъжна да кажа „Благодаря ви! “
Помогнали сте вероятно на много хора. Аз лично се питах дали площта, която засяхме вчера, при тези ниски температури има шанс. Разбрах, че ако я наторим ще й помогнем. Но не с комплексен тор, така ли е? Бихте ли препоръчали някой конкретно ?
Здравейте, теренът, който исксю да затревя е наполовина сенчест. Трева зс сянка или слънце да използвам?
Тревните смески за слънце и сянка имат почти същият видов състав, но с различно процентно участие на видовете в смеската. Най добре затревете на различните места със семена съотвено за сянка и слънце.
Здравейте,
благодаря за добрите отзиви.
Октомври е много подходящ за затревяване и тревата няма проблеми и при много по ниски температури. Комплексните торове са най добри за тревните площи и подбряват чувствителноста на тревата към студа. Азотните просто ускоряват поникването и растежа. Добри торове за зазимяване на райграс са примерно на Маер особенно калиевия или пък на Яра мила / по широко разпространен на пазара / и всякакви торове с повече калий и фосфор с продължително освобождавне на хранителни вещества.
10. 11.20г.късно ли е да сея?
Здравейте, имам 10 годишна морава в отлично състояние, но с времето на някои места се е получило слягане, което смятам да запълня с пръст, така че да се заравни. На кой етап е най-удачно да се валира(трамбова) новата пръст- преди засяване, след засяване или след поникване на новата трева?
Може да се затревява и през декември. на пролет със сигурност ще имате рабора по тревата, но ще сте спечлили доста време.
За хубаво затревяване и през другите сезони пак след засяването трябва да се полагат доста грижи.
Ако са малки сляганията може да валирате само след засяването на семената, но нищо не пречи да го направите и преди това.
След като поникне трвата трябва да изчакате райграса да заякне като окосите поне веднъж два пъти и да не е кално и тогава може да валирате.
При поддръжка на тревен чим валирането е препоръчително поне няколко пъти годишно.
Здравейте. Ние имаме около половин декар поляна, миналата година я фрезовахме два пъти, а към края на лятото пръскахме за плевели. Сега обаче нямаме много време или възможност да.отделим, а държим да затревим. Окосихме и изгорихме събраното, което е много трудоемко и се.чудя не може ли сега да почистим и аерираме на ръка и да засадим райграс преди да поникнат наново плевели. Машинно фрезоване не ни е опция, защото е много несериозен човекът 🙂
Може да затревите и без да фрезовате. Опитайте се с гребло да заровите семената няколко милиметра, може да ги покриете и с пясък, торф или пръст, а после валирайте и поддържайте влажно. Плевели пак ще поникнат, но с малко допълнителни грижи затрявяването ще е успешно.
Здравейте! И аз като начинаещ озеленител имам въпрос 🙂
Подготвил съм терена перфектно. Около 300-400кв.м2. Изравнен и валиран. Сега остава да хвърля семето /вземах тревна смеска Сахара/. След това ще го заровя със гребло на 0.5-1см. След това ще валирам отново. Евентуално ще напръскам и със Циперметрин против мравки. И въпросът ми е, след това трябва ли да наторя цялото място където има семе? Мога ли да наторя със 50% амониева селитра и 50% NPK? Те двете се смесват и разреждат с вода или се хвърлят направо на гранули както са?
NPK тора 15:15:15 ли да бъде?
Съжалявам за въпросите, но съм невеж!
Благодаря на всички за отговорът!
Всичко добре сте замислили, само за торенето се разпръскват гранули, като е важно да ги разпределите равномерно по цялата тревна площ.
Здравейте,
Искам да затревя с райграс, но тъй като терена е неравен трябва да се насипва земя. Изгорихме съществуващата трева, може ли сега върху изгорялата трева да се насипе земя, валира и засее райграс? Нямаме възможност да се изоре и фрезова.
Здравейте, може да насипвате почва върху изгорялата трева и да затревите, рабира се е по добре да фрезовате преди това. Пепелта от стара поляна е много богата на хранителни вещества и обогатява почвата.
Здравейте, може ли върху циментова площадка да се посипе пръст и да се насади райграс. Дали ще се получи нещо. В момента има поникнала трева там където се е пропукала мазилката и това ме обнадеждава, че с повече пръст може да проникне и райграс.
Може да затревите с райграс върху плочата, но трябва доста пръст. Когато си изграждат тревни площи при покривно озеленяване например, за затревяване се изгражда дренаж и се насипват около 20 см почва.
Здравейте, за глинеста почва на вече изграден тревен килим, какво ще ме посъветвате, не искам да прекопавам и и засявам отново, ако посипя с пясък..?