Хризантема /димитровче /
предишно цвете: далия, следващо цвете : гайлардия.
Основно димитровчетата се делят на две групи. Първата група са градински цветя, които цъфтят на открито през септември и октомври, но растенията не са издръжливи и това означава, че ризомите трябва да се извадят и съхраняват през зимата.
Втората група са градински хризантеми също цъфтящи на есен, които са издържливи, но през зимата трябва да намалите височината на стъблата им до около 10 см и да покриете с мулч.
Димитровчето е популярно по цял свят, може да го видите както в аристократични градини в Англия, така и в селски двор у нас.
Може да избирате между дребноцветни видове за градината и едроцветни декоративни видове за букети, изложби или просто за наслада. Сортовото многообразие е огромно – ниски и високи и във всякъкви багри.
По високите сортове се нуждаят от подпори, бамбукова пръчка се вкарва на дълбочина 20-30 см и стъблото се прикрепва съвсем хлабаво към пръчката. Пензирайте връхчетата на нарастване, когато растението стане високо около 20 см. Това стимулира ранния растеж на цветоносните странични стръкове. Ако искате едри цветове оставете 3 -4 стръка. Специалистите премахват и част от пъпките – всеки малък стрък и цветна пъпка около централната пъпка, за да може избраното съцветие да се развие максимално. За обикновената градина най-често се използват някои от сортовете с малки съцветия, но богато разклонена корона.
Поливайте обилно при сухо време, подхранвайте, докато пъпките не започнат да набъбват.
МНОГООБРАЗИЕ: За градинските хризантеми най- известни са: корейски хризантеми/ ракел / (обикновен, розов), руби монд (кичест, червен) , старлет (кичест, бронзов), дебониар(среден, бледопурпурен), холи (помпон. жълт) и никол (с извити навътре венчелистчета, бял),
МЯСТО И ПОЧВА: Почва с добри дренажни свойства, изберете място,което минимум 3-4 часа на ден е огряно от пряка слънчева светлина.
РАЗМНОЖАВАНЕ: При поддръжка на градини разделянето на корените се използва най-често за ражмножаване на димитровчето. Напролет може да извадите миналогодишните ризоми или да отделите външните части. Разделяте на парченца и всяко парченце трябва да има нови стръкове и корени. Ризомите на деликатните видове се пазят в оранжерия.
Чрез вкоренени резници ся размножават цветарските хризантеми. Вкореняват се при температура 10-15 градуса като се взимат резници от основата на стеблата и след това се преместват в саксии. При всички хризантеми трябва да разсадите вкоренените резници в края на май немного дълбоко.
Върни се на начална страница.
източници на снимките :
http://www.lehman.cuny.edu/lehman/enews/2008_02_14/feat_kiku.html
http://www.visionspictures.com/cms_detail_base.php?pic_id=113734