Примула (иглика) – видове и отглеждане.
предишно цвете: калдаръмче, следващо цвете : рудбекия.
Примулите са огромен род градински растения, който включва деликатни видове за гледане на закрито, влаголюбивите сортове, безбройните разновидности за бордюра и миниатюрните видове за алпинеума. Специалистите разделят примулите на повече от трийсет групи, но нас ни интересуват само четири. Границите между групите не са ясно установени – някои т. нар. сортове за алпинеум са подходящи за предната част на бордюра, а някои влаголюбиви иглики се чувстват прекрасно в торфена леха. Всички примули виреят най-добре на полусянка и в богата с хумус почва. Някои се отглеждат от семена. Напролет сложете мулч, през лятото поливайте и отстранявайте мъртвите цветове.
МНОГООБРАЗИЕ: Обикновената иглика (П. вулгарис) е подходяща за селската градина. Жълтите цветове се появяват през март и април на 15-сантиметрови стъбла. Има пъстри хибриди със смесени багри с бели или златисти краища на венчелистчетата , кичести и червени.
Многобройните сортове на П. аурикула са в най-различни багри, а стъблата са къси – височина на растението 15 см, разпростира се на 15 см, цъфтеж през март – април. Повечето от видовете и сортовете иглики са подходящи за бордюра и влажната градина.
МЯСТО И ПОЧВА: Богата с хумус почва с добри дренажни свойства, лека сянка.
РАЗМНОЖАВАНЕ: Засейте семена през март под стъкло или разделете туфите напролет.
Върни се на начална страница
Източник на снимките:
http://en.cvetq.info/news.php?extend.212.26
http://www.plantsforshade.co.uk/acatalog/info_1331.html