Зазимяване на градината, тревния чим и поливната система.
Основната работа при поддръжка на градини през ноември, е да подготвим окончателно двора и поливната система за тежките зимни условия.
За зазимяване на тревните площи трябва :
- Да сме осигурили достатъчно хранителни вещества това се прави с бавно разлагащ се комплексен тор / NPK /като за октомври и ноември заедно дозата е около 40 – 50 кг за декар.
- Да сме вертикулирали тревния чим – най добре е това да е станало септември или октомври.
- Да оставим райграса на височина 6 – 10 см.
- При наличие на гъбни заболявания да напръскаме цялата поляна с железен сулфат или тупсин. Това се прави защото през зимата понякога чима се преовлажнява и става податлив на нападения от гъби / особено от така нареченото снежно гниене /
За зазимяване на градинските площи и декоративните растения трябва:
- Да се натори по същия начин като при тревния чим.
- Короните на растенията с деликатни клони да се увият в мрежи или сезал, за да се предотвратят счупвания на клони или повреди по короната. Клоните трябва са нагоре и да не са много стегнати.
- Растенията с слаба коренова система или стебло трябва да се укрепят с колове или въжета, за да не бъдат повредени от вятъра. Там където се връзват растенията, е необходимо да се постави подложка / гума, зебло / за да не се нарани кората.
- Топлолюбивите растения да се приберат на подходящи за презимуване места. Тези които остават в градината трябва да се загърлят добре и да се мулчират, така се запазва кореновата система. Стеблата и короните може да запазите като ги опаковате в зебло или други дишащи материали. В основата на деликатните растения да се постави тор богат на фосфор / примерно троен суперфосфат /.
- Градинските площи да се почистят от мъртви листа, растителни отпадъци и плевели.
- Когато есента е суха трябва да се полее допълнително и да се мулчира. Това се прави, защото през зимата водата замръзва и трудно се усвоява. Поради обезводняване през зимата често изсъхват растения, най често вечно зелени.
За зазимяване на поливната система трябва :
- Да източим или продухаме напоителната система. Пълно източване можем да направим само, ако системата е предварително проектирана за това и при монтажа на системата и са спазени всички наклони и изисквания. Това практически се случва много рядко, затова се продухва с компресор.
- Да защитим помпата – можем да я демонтираме или да я източим през пробките като въпреки това трябва да я изолираме добре от студа. Там където водите се покачват и има опасност от заливане трябва да се демонтира помпата.
- Да сме оставили всички кранове отворени, а ако имаме спирателен кран да го изолираме старателно.
- Да развъртим пробките на електромагнитните винтили и да свалим филтъра на системата.
- Да оставим програматора в режим off.
През ноември все още е подходящо да се садят луковици и да се вадят храсти и дървета. Наглеждайте и резниците и грудките, които пазите за следващата година.
Вижте:
Как ние озеленяваме и поддържаме градини.
Нашите цени за озеленяване и поддръжка на градини и дворове.
Върни се на начална страница.
Pingback: Озеленяване и поддръжка на градини и дворове. Поливни системи. » Поддръжка на градини и зелени площи.
Здравейте !
Мога ли да зазимя палма вашингтония на 7 години в северна България.Ако е възможно обяс-
нете ми как да го направя.
Предварително Ви благодаря!
За озеленяване на градини палмите у нас се използват основно в южна България, но по северното черноморие има палми засадени в земята. Ако имате къде да я прибирате, по добре си я приберете през зимата.
Мога да ви споделя опита на някои пловдивски колеги, които увиват палмите в найлон и светещи новогодишни гирлянди, които загряват палмата донякъде. Аз съм го пробвал успешно няколко пъти на територията на София.
При поддръжка на градини в цяла България палмите масово се прибират по оранжерии.