Ирис (перуника) – видове ирис, изисквания и размножаване.
предишно цвете: циганче, следващо цвете : кученце.
Ириса е добре познато растения на всички градинари, у нас е известно като перуника. В България естествено разпространени има няколко вида ирис. Може да срещнете както мини ирисчета по планинските поляни или жълтия блатен ирис в различни водоеми, така и други ириси по влажни зони и поляни. Ще ги видите и в повечето възрожденски дворове у нас. Ириси има и в английските и френски градини.
Ирисите се разпростират хоризонтално чрез удебелено стъбло, което е отчасти или изцяло под земята. На върха на ризомите се образува ветрило от плоски и широки листа, от които излизат цветоносните стебла. Когато условията на средата отговарят на изискванията на даден сорт, ирисите се развиват много добре без специални грижи и не утежняват поддръжката на градини.
Групата на ирисите е огромна. В нея ще откриете както екземпляри, високи 1,2 м, така и джуджета, които едва се подават над земята. Багрите са най-различни, а периодът на цъфтеж е от юли до ноември в зависимост от сорта.
Класифицирането е сложно, но основните видове се различават лесно. Двете основни групи са ризомна (описана по-долу) и луковична. Тук ще разгледаме само ризомната група, която е много по голяма и в нея са най-популярните сортове, като в нея се включват три групи.
Най-често се срещат брадатите ириси – разпознават се по власин-ките по обърнатите надолу външни венчелистчета. Брадатите ириси се засаждат скоро след като цветовете повехнат и в ден в който почвата е влажна. Разположете ги на около 30 см разстояние, като горната половина от ризоминте, трябва да остане непокрита, ърховете на листата се премахват.
Повечето градинари се задоволяват само с брадатите ириси, но ризомната група включва и други сортове. Голобрадите ириси имат гладки външни венчелистчета и ризоми, разположени под повърхността на почвата – засадете на дълбочина 2,5-5 см. При тях разнообразието от размери и форми е голямо. По-долу са описани някои от най-важните.
Качулатите ириси са най-малко на брой. По външните им венчелистчета няма власинки, а издигната лентичка от тъкан.
За озеленяване на градини и дворове ирисите са ценни с голямото си разнообразие на форми и наличието на сортове за всякакви условия. Мини ирисите са много подходящи цветя за алпинеуми и скални кътове, блатния ирис е ефектно растение за водни площи. Перуниката е растение често използвано в цветния бордюр и в лехи.
МНОГООБРАЗИЕ: Брадатите ириси от своя страна се разделят на четири групи. Високата група (75 см и повече, цъфтят през юни) включва хиляди хибриди. От средната група 45–75 см, цъфтят през май. В групата на джуджетата (20-45 см, цъфтят през май) са ирисите, подходящи за алпинеум и скален кът и за предната част на бордюра Накрая идва ред на миниатюрната група (до 20 см, цъфтят през април) – потърсете И. пумила (10 см),
Голобрадите ириси са разделени в много групи. Пасифик коаст имат венчелистчета с ефектни жилки и вечнозелени листа. Сибирските ириси са сортове и хибриди на И. сангвинея и И. сибирика Сортовете са многобройни. Зимните ириси цъфтят между ноември и март при меко време. Потърсете И. унгуикуларис (И. стилоза) – 22,5 см, тревисти листа, виолетови цветове. Водните ириси имат нужда от влажна почва – И. псеудакорус (жълт), И. кемпфери (пурпурен) и И. левигата (синьопурпурен). От последната група – най-популярен е И. фоетидмсима, който се отглежда заради декоративните оранжеви семена. Качулатите ириси са представени от И. кристата (10 см, бледо-лилав, оранжева качулка).
МЯСТО И ПОЧВА: Брадатите ириси виреят в почва с добри дренажни свойства, има видове и за ярко слънце и за сянка.
РАЗМНОЖАВАНЕ: Разделяйте ризомите на всеки няколко години. Премахвайте старите и увредени части.
Върни се на начална страница.
източници на снимките :
http://www.gardening-tips-perennials.com/index.html
здравейте, защо ирисите ми избледняха и сега са с белезникав цвят?
Не знам, може да прецъфтяват по рано защото са пръскани цветовете с вода.
Здравейте търся сибирска перуника грудка
Не знам къде може да намерите такъв ирис.