Ред и етапи на озеленяване на градини, дворове и зелени площи.
Както за всяка друга дейност, така и за озеленяване на градини са изключително важни реда и начина на изпълнение. Правилното озеленяване на двора би могло да ви спести много нерви и средства, а също и ще доведе до това, че вие ще имате красива градина. Тук ви предлагаме нашата концепция за реда и етапите при озеленяване на дворове и градини.
Проучвания
Всичко започва от проучванията – изясняват се – климат, осветеност на различните участъци, постоянните ветрове, характеристиките на почвите, подпочвените води, водоизточници и др. Заснемат се съществуващата растителност и терена.
Проектиране
След като сме си изяснили всичко, идва ред на идеите. При проектирането трябва да решим много въпроси свързани с озеленяването на двора и градината – какъв стил на озеленяване искате, разпределението на функционални зони, алейната мрежа , структурирането и видовия състав на растителността, какви градински елементи искате, укрепване и дрениране на терена, вертикална планировка, начин на поддръжка на зелените площи и напояване. За всичко това трябва да се вземе комплексно решение, съобразявайки се с получените от проучването резултати. Преди да вземете цялостно решение за градината погледнете и следните полезни връзки за озеленяване.
Дрениране, укрепване и вертикална планировка.
Започването на работата по озеленяване на двора е съобразено със строителните дейности в градината. Добре е то да започне веднага след приключване на по тежките и машинните строителни работи в зелените площи. Въпреки, че е възможно да има конфликт между двете дейности, предлагаме това с оглед късите сроковете за озеленяване.
Първо се изграждат дренажи, сондажи и подпорни стени. Ако сте предвидили поливна система, а това определено е правилния избор, трябва да положите магистрални тръби и оставите изводи към шахтите с клапани.
Сега идва ред на алейната мрежа. Не забравяйте под пътеките да положите така наречените обсадни тръби, през които по късно могат да минават кабели или други тръби. Ако с изграждането на алеите, ще блокирате достъпа до някой участък от двора е добре предварително да го почистите и складирате хумусна пръст или да оставите част от пътеките не изградени.
Сега съобразявайки се с получените от алеите нива разстелете повърхностен слой почва, който предварително сте подготвили.
Озеленяване с декоративна растителност.
Този етап на озеленяване дава облика на градините. Разпологането и засаждането на декоративните растения е важно както за вида така и за фитосанитарното състояне на зелените площи. Добре е това да стане рано през пролетта или през есента, но при засаждане на растения гледани или съхранени в контейнери това спокойно може да е през лятото, а някои колеги го правят успешно даже и през зимата / аз лично смятам, че усилията не си заслужават /. За прихващането и доброто състояние на растенията решаващо значение имат – ваденето, засаждането и последващите грижи и поддръжка.
Тя се прави след като са дадени всички нива и е засадена растителността. Разпръсквачите следва да са точно на нивото на терена и да са съобразени с растенията, за да се осигури равномерно поливно покритие на тревните площи/не се поставят растения непосредствено пред разпръсквачи/. Градинските площи се поливат с капково напояване. Да имате напоителна система не е лукс, а необходимост.
Затревяване
Това е последния етап при озеленяване на градини. Подходящо време за затревяване е от март до ноември включително. През летните месеци поливните нужди са много по-големи, в горещите дни трябва да осигурим ежедневни поливки , ако не можем редовно да поливаме по-добре да отложим затревяването. През есента поникването на райграса става за по – дълго време, но е по-сигурно. След затревяване е необходима интензивна поддръжка и не трябва да има никакви дейности по двора като се ограничава даже ходенето в продължение на месец.
Ако сте решили да използвате готов тревен чим, не забравяйте, че нивото на почвата преди полагане на чима трябва да е 3-4 см. по ниско от проектното.
Поддръжка на градини и дворове.
След като озеленяването на градината приключи идва ред на грижите за нея. Поддръжката на зелени площи представлява комплекс от грижи , който се извършва през всеки вегетационен период. Не забравяйте, че след като озеленим градината, без поддръжка тя ще загуби своята красота.
Озеленяването на градини е отговорен процес включващ много дейности. Желая ви успех.
върни се на начална страница.