Използване на разпръсквачи в поливни системи за тревни площи с райграс.
Разпръсквачите са най-използваните части при изграждане на поливни системи. Тяхното основно предназначение е за поливане на тревен чим. При озеленяване на градини и изграждане на спортни тревни площи предимно се използват напоителни инсталации с потъващи разпръсквачи / хидранти /.
Хидрантите използвани при монтаж на поливни системи потъват след работа до нивото на тревното покритие и така не пречат и не се забелязват. Основните типове са :
- Роторни разпръсквачи.
- Дефлекторни разпръсквачи.
- Дефлекторни с роторна дюза / мп ротатори /.
За поливни системи на голф игрища се използват и други типове разпръсквачи.
Роторните хидранти пръскат струя вода, която се върти в сектор от кръг от 0 до 360 гр. Радиусът им на пръскане е от 6 -7 до 15 м.
Дефлекторните разпръскват водата ветрилообразно в плътен сектор от окръжност / като чадърче или сектор от него /. Ъгълът на поливния сектор е от 0 до 360 градуса, а радиуса им на напояване е от 2 -3 до 7 м. Има и правоъгълни дюзи, които поливат до 1.5 метра напред и до 4.5 м на страни.
Дюзите тип МП ротатори пръскат много въртящи се струйки вода в определен сектор / всяка дюза си има свои ъгли на пръскане, в които може да се регулира /. Радиуса им на пръскане е от 2 -3 до 9 м. Понеже имат нисък разход на вода те се използват много успешно, когато водоизточника на поливната система е с малък дебит,
Източник на снимките за поливни системи – http://hunterindustries.com/
Цялата поливна площ на раадината се разделя и напоява на части, като всяка част се полива от отделен кръг в инсталацията. Всички кръгове се включват последователно и така се покрива цялата площ. На един поливен кръг трябва да се монтират един тип разпръсквачи, като роторните хидранти може да се комбинират с мп ротаторите.
Американските фирми Hunter и Rain bird са водещи в производството на ръзпръсквачи за напояване на зелени площи. Ето и някои разпръсквавачи от продуктовите гами на двете фирми:
За Hunter най използвани са сериите – роторни разпръсквачи – PGP, SRM; спрейови – SRS; МП Рототатори – 1000, 2000, 3000.
За Rain bird най разпространени са следните серии – роторни 3500, 5000; спрейови с дюзи van и hi van, аквивалент на мп ротатаора е r van.
Първо определяме позициите на хидрантите и ги групирме в поливни кръгове. От разположението на разпръсквачите в поливните площи, тяхната настройка и разпределението им по кръгове зависи добрата работа на напоителната система.
При напояването водата паднала на различно разстояние по поливния радиус на един разпръсквач никога не е еднакво количество. Всички разпръсквачи поливат чрез дюзи, които си имат номера и са различни за всеки вид хидранти. Всяка дюза има определени дебит и радиус на поливане при определено налягане. Таблици за тези данни може да поискате от всеки продавач на части за поливни системи или да намерите в официалните сайтове на производителите на разпръсквачите.
Правила на разполагане на разпръсквачите.
За да е равномерно поливното покритие на системата, разпръсквачите се разполагат един от друг на радиуса им на поливане. Друго правило при разполагане на разпръсквачи е да ги поставяте по края на тревната площ и после, където се налага вътре в поливната площ. Така излиза възможно най-малко вода извън тревата. Най често хидрантите се разполагат по границите на площа и в квадрати и равностранни триъгълници.
Особено важно е разделянето на поливни кръгове на напоителните системи. Общия разход на вода на дюзите на всички разпръсквачи в един поливен кръг трябва да е близък, но по малък от дебита на водоизточника. Общия дебит на дюзите в кръга трябва да е съобразен и с пропускливостта на тръбите в напоителната инсталация, затова трябва да се използват достатъчно дебели тръби.
За добрата и безпроблемна работа на напоителната система трябва горната част на хидрантите да се монтира точно на нивото на тревния чим.
Целта при разполагането и настройката на разпръсквачите е максимално плътно и равномерно поливно покритие на тревните площи, при това те трябва да поливат само райграса. Не трябва да се пръскат други градински площи и сградите. Поливането на растенията с разпръсквачи може да причини преовлажняване и да предразположи цветята към някои болести, а при обилно пръскане на мазилките се повреждат.
Следващия етап е да се изберат ъгли на напояване и големина на дюзите. Именно с настройката на поливната система се избягват преовлажнявания, засушавания и се полива само тревата.
За да работи добре поливната инсталация, трябва ежегодна поддръжка и настройка.
Официални сайтове на най големите фирми за напояване в света Rain bird и Hunter
Вижте нашите цени за изграждане на поливни системи.
Всички статии с етикет поливни системи:
- поливни системи с капково напояване
- програматори за поливни системи
- поливане на двор и градина
- поддръжка и настройка на поливни системи
- как се изгражда поливна система
- електромагнитни клапани за поливни системи
Върни се на начална страница.
Изработвате ли проекти за поливни системи и изпълнявате ли ги в провинцията?
Да изработваме проект за поливна система и при положение, че ние монтираме напоителната инсталация той е безплатен. Също така изграждаме поливни системи в провинцията, но не във всички случаи.
Имате ли дистрибутор в Русе?
Ако имате нека се свържи с мен на тел. 0885 688 555.
Нямам дистрибуторска мрежа, може да ви доставим части за поливни системи по куриер.
Изработвате ли проекти за поливни системи по даден от мен четеж