Съвети за настройка и поддръжка на автоматизирана поливна система.
Поливните системи наистина много полезни при изграждането и поддръжката на градината. Те могат да ви осигурят перфектен вид на тревния чим и декоративната растителност, но и да ви създадат проблеми. Затова след като се изгради напоителна система, за нейната добра работа са необходими правилна настройка и поддръжка.
Настройка на поливни системи.
Първата работа е да се изберат правилни дюзи и ъгли на въртене за всички разпръсквачи в напоителната инсталация. Целта е да се осигури максимално пълно и равномерно покритие на поливната площ и да не се пръскат постройките и алеите.
За всички дюзи и разпръсквачи производителите предоставят специални таблици с дебит и поливен радиус при определено налягане. Там, където ни трябва по голям поливен радиус слагаме по голям номер дюза, но внимаваме общия разход на вода на всички разпръсквачи в един кръг да е по малък от наличния дебит. Всички настройки се извършват със специален ключ, който е различен за различните марки поливни системи. Настройките могат да се извършват и с отверка и шестограм.
На роторните разпръсквачи дюзите се сменят като се поставят в специално легло и се застопоряват с винтче, което се намира на главата на разпръсквача точно над леглото. Този винт служи и за разбиване на струята вода, като по този начин се намалява поливния радиус.
Ъгълът на сектора на въртене на струята вода се регулира от специален отвор чрез въртене на ключа за настройка в различни посоки. Като завъртате към плюс или минус съответно увеличавате или намалявате големината на поливния ъгъл на разпръсквача. Целия ъгъл се завърта чрез въртене с ръка на стеблото на хидранта.
Дефлекторните разпръсквачи имат друг тип дюзи които се завиват и развиват на резбата на върха на стеблото на хидранта. Отново за по дълги разстояния се слагат по голям номер дюзи. Големината на поливния сектор на дюзата се регулира чрез въртене на пръстена на дюзата. Посоката на зададения ъгъл отново се настройва чрез въртене с ръка на стеблото на разпръсквача.
Сега идва ред на програмирането на поливната система. Основните елементи, които се управляват от всеки програматор са време на отваряне и време на поливане на всеки клапан. Обикновено техните стойности се задават в start times час и минута на започване на поливане и в run times време на поливане за всеки кръг. Най често програматорите имат менюта за:
- Сверяване на час, ден, дата.
- Задаване на стартови времена.
- Задаване времена на поливане.
- Дни на поливане в седмицата или месеца.
- Процентно увеличение на цялата програма.
- Ръчно поливане.
- Изключване на поливната система.
Поливането трябва да се променя през сезоните, най лесно е да зададете програма примерно за летния период и после да я променяте процентно. Обикновено през лятото се полива всяка вечер, като в някои случаи може да направим няколко поливки на нощ. Ориентировъчно времената на поливките са: за роторните разпръсквачи 12 – 15 минути, за дефлекторните разпръсквачи 4 – 5 минути, за капковия маркуч 20 – 25 минути. Системата е препоръчително да работи в поливен прозорец от 22 часа до 6 часа.
Поддръжка на поливни системи.
Минималните и регулярни грижи за поддръжка са:
- Продухване и зазимяване.
- Оживяване на поливната система.
- Почистване на филтри и клапани.
- Почистване на разпръсквачи.
- Сезонно програмиране.
Погледнете нашите промоционални цени за напоителни системи .
Всички статии с етикет поливни системи:
- поливни системи с капково напояване
- електромагнитни клапани за поливни системи
- програматори за поливни системи
- разпръсквачи за поливни системи
- поливане на двор и градина
- как се изгражда поливна система
Източник на снимките за поливни системи – irrigation sistems Rain bird
Върни се на начална страница.
Как се зазимява поливната система.Как да източа водата от поливната с-ма зада не змръзне.Благодаря.
Здравейте,
Поливната система може да се източва напълно само, ако е специално изпълнена и проектирана за източване.
Ако имате възможност, най-добре е да издухате водата от системата с компресор.
Оставете всички пробки на електромагнитните клапани и кранове отворени, а спирателния кран зазимете добре.
Изключете програматора.
Вижте повече за зазимяване на поливни системи и градини.
Поздрави и успех.
Здравейте, имам следния проблем с половината система. Изградена е така: сондаж- бидон- помпа- разпръсквачи. Проблема е че бидона хваща водорасли, които задръстват филтъра и дюзите на разпръсквачи. Има ли вариант да се почистват с препарати без да увредят тревата и растенията.
Благодаря предварително.
Нуждая се от настройка на поливната система Рейн Бърд за летния сезон.
В момента съм доста зет и трудно ще намеря време да дойда за настройка на поливната система.
Настройка на компютри за поливна система Rain Bird тел. 0893515592