Поливане на райграс и градински растения. Съвети за поливни системи.
Водата е първостепенен фактор за живота и развитието на растенията, поради това поливането е важна и отговорна задача при поддръжка на градини. Тук ще намерите съвети за поливане както на ръка, така и за напояване с поливни системи.
За доброто поливане най-важни са количеството вода и интервалите на напояване. Ритмичното и равномерно поливане е най-добро за зелените площи. През пролетта и есента може да поливате с по малко вода, както и през по големи интервали, през лятото най-добре да поливате всяка вечер. За горещите летни месеци се постарайте да осигурите по пет, шест литра на квадратен метър на ден. Ако нямате поливна система или не може да поливате редовно, напоявайте по рядко, но много по-обилно.
С това се цели корените да търсят влага по на дълбоко. Това прави растенията и особено райграса много по издържливи, но се намалява растежа и тревните площи не винаги имат перфектен вид.
Ако осигурите редовно поливане, макар и да разглезите тревата, ще имате зелен килим даже в най- големите жеги.
Напояването трябва да се извършва в хладните часове на денонощието, затова поливайте рано сутрин или вечер, а поливните системи пускайте вечер.
Поляната с райграс дъждувайте с разпръсквачи, а за градинските цветя и растения използвайте капково напояване или гравитачно поливане. Това се прави, защото ако се полива върху цветовете и листата на растенията, може да се появят загнивания. Капковото напояване освен, че не предизвиква такива ефекти, е най-икономичния и рационален начин на поливане на декоративни растения.
Поливайте всеки път веднага след торене и пазете сухо 24 часа след пръскане с препарати.
Глинестите почви поливайте по малко, а песъкливите повече. За почви задържащи влага , задължително трябва да се изградят дренажи. Също така напоявайте обилно слънчевите площи и внимателно и пестеливо сенчестите.
При нападение на гъбни болести първоначално спрете поливките, а после ги разредете. Ако забележите мъхове в райграса или кафяво-пепеляви петна по листата на растенията, по добре намалите поливането. Преовлажняването е по честа причина за смъртта на растенията от сушата. При засушаване полейте обилно.
Първите поливки започват през март и завършват през ноември. За саксийните растения са необходими поливки и през зимата, но има опасност от преовлажняване, защото нуждите от вода са много малки. Постарайте се вечно зелените растения да са добре влагозапасени за зимните месеци, защото те имат голяма листна маса и изпаряват много вода. Неправилното напояване през зимата е причина за много проблеми в градината.
С навлизането на поливните системи човечеството прави истинска революция в напояването. С изграждане на поливна система може да контролирате точно количеството вода и часа на поливане. Правилния монтаж и настройка на поливната система ще ви спести време и средства. Напоителната инсталация ще полива докато ви няма и ще гарантира добрия вид на градината. Но макар и автоматизирано напояването също може да създаде проблеми.
При неправилна работа на поливните системи основно се наблюдават преполивания или просъхвания на някои участъци, поради неравномерно поливно покритие. Първо трябва да проверите дюзите и броя на ръзпръсквачите поливащи проблемния участък. За да има равномерно напояване на площта трябва разстоянието между два разпръсквача да е един поливен радиус. При правилно разположение сменете дюзите и ъглите на въртене. Сега трябва да настроите времето на поливане. За най- горещете месеци настроите програматорът на напоителната система да полива два пъти на вечер като за роторните ръзпръсквачи задайте време 15 – 20 минути, дефлекторните 4 – 5 минути, а МР ротаторите 20 -3 0 минути, капковото напояване пуснете за 20 – 30 минути. Разбира се всеки двор си има свои специфични особености, от които зависи поливането – характеристика на почвите, вида на растенията, осветеността и други.
Пуснете поливната система в края на март или началото на април, като първо да полива през две вечери после през една, а през лятото всяка. По същия начин намалете напояването през есента.
Вижте нашите цени за изграждане на поливни системи.
Всички статии с етикет поливни системи:
- поливни системи с капково напояване
- електромагнитни клапани за поливни системи
- програматори за поливни системи
- разпръсквачи за поливни системи
- поддръжка и настройка на поливни системи
- как се изгражда поливна система
Върни се на начална страница.
Pingback: Озеленяване и поддръжка на градини и дворове. Поливни системи. » Поддръжка на райграс и тревен чим.