Видове програматори за поливни системи. Свързване и настройка на програматори и напоителни инсталации.
Навлизането на автоматизираните поливни системи в съвременното напояване става благодарение на програматора. Заедно с електромагнитните клапани, той осигурява автоматизирането на поливната система. Основната му работа е да управлява клапаните, които играят ролята на спирателни кранове като пускат и спират водата в тръбите след тях. Така програматорът управлява разпръсквачите или капковото напояване чрез пускане и спиране на поливните кръгове след различните клапани.
Свързване на програматорът с поливната система
Програматорът е свързан с електрически проводници със соленоидите на електромагнитните клапани и с датчика за дъжд, като се захранва директно от ел. мрежата или от батерия. За всяка жица си има обозначена клейма на програматора. Задължителни са две клейми за сензора за дъжд / sen /, номерирани позиции за фазите идващи от всеки клапан / 1 2 3 4 …/ и обща клейма за всички нули идващи от клапаните / c /.
Видове програматори за напоителни системи
Програматорите се делят основно на следните групи: на батерия и на 220 волта, за външен или за вътрешен монтаж . Тези на батерия излъчват импулси на 9 волта и затова в такива поливни системи трябва
да се използват клапани, чиито соленоиди също са на 9 волта. Програматорите на 220 волта подават импулси на 24 волта и за тях се използват соленоиди на 24 волта.
Програматорите за външен монтаж са обикновено са поставени в предпазна кутия. Има и такива програматори, които са водонепропускливи и могат да работят и под вода.
Водещи фирми в света за производство на програматори са американските компании в областта на напоителни системи – RAIN BIRD и HUNTER. При настройка на поливна система всички фирми използват сходни функции. Различните модели на една фирма обикновено имат много близки схеми на програмиране.
Съвети за настройка на програматори.
Повечето програматори имат доста функции свързани с настройка на поливни системи, но най важното е кога и колко ще работят поливните кръгове в напоителната инсталация. На интерфейса на програматора обикновено има екран, на който се изобразяват определени менюта. Всички модели имат бутони за прехвърляне между менютата и бутони за движение между променливите вътре в менюто, които обикновено променяме с “+” и ”-“.
Ето интерфейс на програматор XC на фирма Хънтър.
С въртящото се копче по средата на програматора се превключва между менютата. Чрез него се местим на различни екрани, на които програмираме различни променливи. Ето какви са менютата, които се появяват на екрана при поставяне на копчето срещу различните позиции върху панела на програматора. Вътре в менютата се движим със бутоните във форма на стрелка / хоризонтално разположени / и променяме променливите които мигат с „+“ и „-„.
- включване на автоматичен режим на поливните системи.
- меню за настройка на година, месец, ден, час, минута, режими – ам и рм и 24 ч
- меню за настройка на стартови времена от тук се регулира в колко часа да започва напояването. Може да се настройват по 4 поливки на ден на една програма
- меню за настройка на продължителността на напояване на всеки поливен кръг. Задават се времена на поливане на всеки кръг.
- меню за настройка на дни на поливане. Настройват се кой ден от седмицата да работи поливната система.
- меню за процентно увеличаване и намаляване на напояването
- меню за ръчно пускане на поливните кръгове един по един
- меню за ръчно пускане на всички кръгове последователно по 2 минути
- меню за ръчно изключване и включване на автоматичен режим на цялата напоителна система.
Съвети за настройка и инсталиране на програматори и контролери на фирмата за поливни системи HUNTER
Цени за изграждане и монтаж на поливни системи
Всички статии с етикет поливни системи:
- поливни системи с капково напояване
- електромагнитни клапани за поливни системи
- разпръсквачи за поливни системи
- поливане на двор и градина
- поддръжка и настройка на поливни системи
- как се изгражда поливна система
Върни се на начална страница.
Източник на снимките: