Хиацинтус (зюмбюл)
предишно цвете: теменужка, следващо цвете : тагетис.
Зюмбюлите са много популярни при озеленяване и поддръжка на градини. Те са растения с много качества – цъфтят дълго, миришат хубаво и ги има в много багри. При повечето типове почва може да оставите луковиците на зюмбюлте да презимуват в почвата, но рискувате да получите по-лош цъфтеж през следващата година. По-добре е да оставите листата да повехнат, да извадите луковиците и след това да ги съхранявате в сух торф до засаждането. През септември – октомври засадете луковиците на дълбочина 5 -10 см., в зависимост от големината на луковицата. Преди да сложите луковиците, добавете към почвата торф или добре изгнил компост.
За по добър цъфтеж може да добавите и калиеви торове след засаждането на есен. При сухи периоди поливайте, като внимавайте да не мокрите цветовете, за да издържат по дълго време.
Изберете големите луковици на едро цъфтящите сортове, които са подходящи за засаждане в саксии и кашпи и се спрете на луковици на зюмбюли за лехи / със средни размери /, чиито цветоносни стъбла са по-издръжливи на капризите на времето, в градинските площи. При поддръжка на градини със зюмбюли основните моменти са правилното разсаждане, подхранването след това и внимателното окопаване на плевелите през пролетта.
МНОГООБРАЗИЕ: Наи-популярни са холандските хибриди на Х. ориенталис. През април или в началото на май се появяват гъсто разположените съцветия в багри от бяла до тьмнопурпурна. Стъблото е високо 25-30 см. половината от него е покрито с восъчни цветове. Цветовете на римските зюмбюли (Х. ориенталис албулус или Белевалия романа) са разположени по-рехаво по стъблата. Багрите са бяла, розова и синя, цъфтят рано, но са деликатни.
МЯСТО И ПОЧВА: Всякаква почва, но предпочита богати и рохки почви. Вирее на слънце или лека сянка.
РАЗМНОЖАВАНЕ: В началото на лятото извадете всички луковици и съхранете на сухо и проветриво място. Разделете и засадете на есен.
Върни се на начална страница.
източници на снимките :
http://www.ubcbotanicalgarden.org/
http://www.bulbose.it/home.html