Как се използват декоративните растения при ландшафт дизайн на градини и зелени площи.
Декоративните растения са основен градивен елемент при озеленяването на градини. За ландшафт дизайна те са най-важния материал за структуриране и изграждане на зелени площи. Тук са представени някои похвати при композиране и пространствено -обемно разполагане на растителността и използването на декоративните и качества.
Морфологичните и екологични особености на декоративните видовете играят съществена роля за вида, поддръжката и изграждането на зелените площи. При озеленяването особеностите на растителността се използват в градината по различни начини.
Растенията с по тъмни корони и с по груба текстура на листата изглеждат оптически по близко от тези с по светла корона и по нежни листа. Поради тази причина се препоръчва по тъмните и с по едри листа видове да се разполагат зад по светлите и с по малки листа декоративни растения. Също така се поставят по ниските пред по високите растения. За обединяване на групи с контрастни цветове се използват растения с неутрален цвят. Растения с едри, плачещи, цветни и издължени / коносовидни, колоновидни и пирамидални / корони са доминантни в дървесно храстовите групи. Каскадните форми се използват за смекчаване височината на подпорните стени. На представителни места се засаждат единични растения с красиви корони и цветове, това са така наречените солитери. На видове с по бърз растеж се оставя повече жизнено пространство. На площи с по ниска осветеност се поставят сенкоиздържливи. Ярко оцветените се поставят на слънчеви места.
С декоративни растения в зелените площи се изграждат дървесно храстови групи, живи плетове, скални кътове, водни ефекти и други. Чраз тях в градината се обособяват различни функционални зони, отворени, затворени, интимни и обществени пространства. Едроразмерната растителност затваря границата на пространството, ниските храсти оставят пространството отворено. Широколистната растителност осигурява сезонна динамика на пространството. Интимни са затворени пространства, чийто хоризонтални размери са до три пъти по големи от вертикалните, при обществените пространства пропорцията е до 1 към 6. Пространствата се обособяват чрез разполагането по границите и свързване на архитектурни елементи с декоративна растителност. Централните части на всяка зона се оставят по свободни, за да не се губи пространство, а границите се озеленяват като се оформят плавни и хармонични линии.
Понякога растенията се използват като фон или рамка за декоративни, архитектурни и растителни акценти. Когато се засаждат в ниските части релефа се смекчава, а когато се разполагат на високите са подчертава. В ландшафт дизайна растителността се използва за защита от шум, вятър, сняг, слънце и прах.
При озеленяване на градини се препоръчва засаждането на растителни групи от еднакви видове, които да изграждат по-големи групи от различни видове. Те трябва да са съобръзени с големината на зелената площ и да имат добри изгледи към най важните гледни точки в градината. При свързване на две ивици растения е добре те малко да се застъпват. Границите на групите трябва да са колкото може по раздвижени. Засаждане на декоративна растителност с различни големини и форми на короните придава живописност на групата, но е препоръчително едно от растенията да е доминантно. При малък брой групирани растения е добре той да е нечетен. Когато се разполага растителността е задължително да се мисли за поддръжката на градината и добрата работа на поливната система.
По представителните части на градината се озеленяват с растителни акценти. Върху определен фон се цели тяхното място да е на една трета от дължината му и се стремим да осигурим разстоянието, от което се възприема акцента да е по голямо от два пъти неговата височина.
Погледнете как ние поддържаме и озеленяваме градини с декоративни растения.
Желая ви успех!
Върни се на начална страница.
Pingback: Озеленяване и поддръжка на градини и дворове. Поливни системи. » японски градини