Грешки и проблеми при поддръжка и изграждане на тревен чим и възстановяване на чима от райграс.
Често при неправилна поддръжка и изграждане на тревните площи, състоянието на тревния чим се влошава. Проблеми по райграса се появяват и при нападения на неприятели и болести. Ето най – разпространените случаи:
Неправилно изграждане на тревен чим.
Обикновено при озеленяването на градини, с оглед спестяване на средства, се изграждат тревни площи с плитък почвен хоризонт или с лош дренаж. Препоръчваме ви при озеленяване да се осигурява поне 20 – 25 см подходящ почвен слой и където е необходимо да се прави добър дренаж.
В тези случаи се появяват мъхове и тревата изредява. Най – добия вариант е тези тревни площи да се изградят на ново като се осигурят необходимата почва и дренаж. Други мерки които ще помогнат са аерирането и вдигането на височината на косене. При наличие на мъхове вертикулирйте и напрашете с железен сулфат от 10 – 20 кг на декар. На празните места подсейте / поръсвате със семена,леко вкопавате, върху тях полагата почва, торф или пясък, заравнявате и накрая валирайте/ и поддържайте влажно до поникване на нова трева. Задължително избягвайте преовлажняване и се старайте докато поддържате чима да има периоди на просъхване.
Друга грешка при изграждане на зелени площи е неправилния избор на тревна смеска. Това много често се получава, когато засятата тревната смеска не отговаря на начина на поддръжка на зелените площи и режим на поливане, или когато на сянка се засяват семена са слънце и обратно. Решението е да засеете или подсеете площта с тревна смеска съобразена с конкретните условия.
Неправилна поддръжка на тревен чим.
При поддръжката грешките, които се правят са неправилно торене, поливане, косене и допускане на заплевяване.
Торенето е особено важно, защото чрез косенето много интензивно се изнасят хранителни вещества. Торовете възстановяват тези вещества, но тяхното използване може да навреди сериозно на тревния килим. Ако тревната площ не е равномерно наторена се получават петна с различно оцветяване. Там където има недостиг на хранителни вещества, райграса има жълт цвят. Ако на някои места сме хвърлили повече тор тревния чим може да загине или изгори повърхностно като придобива вид на слама. При повредена от торенето трева – почистете мъртвите растителни части, вертикулерайте и подсейте.
При силен недостиг на азот целия тревен чим става жълт и не расте. Ако наторите равномерно с 30 – 40 кг амониеви торове на декар тревата ви ще стане отново зелена.
Много е важно да се спазва режим на торене, като може би най добре е да се тори с бавно разграждащи се комплексни торове 2 – 3 пъти годишно като след всяко торене поливайте обилно.
Поливането е ключа към перфектния тревен чим, но то трябва да е редовно, равномерно и правилно дозирано. И при суша и при преовлажняване може да се стигне до загиване на тревния килим. Моят съвет е изградете си поливна система. Обърнете към специалисти за настройката и поддръжката на напоителните системи, защото макар и автоматизирани тези системи не могат да преценяват резултата от своята работа. Ако имате добре работеща поливна система ще имате и страхотен тревен чим.
Основни грешки при косенето са:
- Изрязването на повече от една трета от височината на листата.
- Когато косите при влажно време остават сплъстени мокри купчинки окосена трева, почистете ги, защото под тях до следващото косене ще се образуват загнили петна.
- Допускане на прерастване на тревата.
Във всички случаи полянката ви с райграс изредява и трябва да подсеете и наторите.
Най-важното условие за тяхното избягване е въвеждане на стриктен режим на косене. Настройката на височината на косене е друга важна подробност. При влажно време намалете височината до 3 – 4 см. При суша косете на височина 5 – 6 см. Препоръчително през активния период на поддръжка на зелените площи да се коси всяка седмица.
При по слаба поддръжка се намалява чистотата на тревните площи. Често срещани широколистни плевели са – глухарчето, жиловлека, детелината и др. За някого това са просто билки и тревички и не е необходима борба с тях. Ако държите на чистотата на чима, трябва редовно да пръскате със селективни препарати. Най – упорити са иглолистните плевели / примерно троскота и птичето просо /. За да ги унищожите трябва или да ги напръскате с големи дози тотален хербицид, при което ще загине цялата напръскана тревна площ и след това трябва да затревете или положите тревен чим отново, или системно да вадите с малка лопатка надземните части на плевелите. За да получите перфектен чист чим е необходима интензивна поддръжка насочена към подобряване на състоянието и конкурентността на райграса.
Болести и неприятели по тревните площи.
Тревния чим основно се напада от гъби, които причиняват различни видове гниене на тревата. При нападение обикновено не виждате плодни тела, а само кафяви, черни или с друг цвят петна по поляната, понякога с налеп по тревичките. В такъв случай напръскайте с широкоспектърни фунгициди – примерно куадрис и дитан. Други мероприятия, които ще помогнат са намаляване на влажността, вертикулирането и торенето. Най – добре е да поддържате имунитета на тревния чим чрез дозирано поливане и балансирано торене.
В редки случаи тревата се унищожава и от някои бръмбари, чийто ларви прегризват корените и така остават празни петна. В този случай използвайте инсектициди.
Други неприятели са къртиците и други гризачи. Те правят дупки, купчини пръст, а мишките оставят пътечки, по които са ходили под снега. Пробвайте да се борите срещу тях с ултразвукови устройства или отрова за гризачи.
Върни се на начална страница.
Здравейте!Попаднах на споделен опит за борба с гъбичен проблем в чима,за който не бях чувала досега,а именно -тревата се ръси обилно с кислородна вода 3%.Това действало укрепващо изобщо за състоянието и.Някой да потвърди дали е пробвал и безопасно ли е?
И да допълня питането си-когато има петна в тревния чим които леко жълтеят и тревата не расте така,както тази която си е наситено зелена-вид гъбично заболяване ли е?
Здравейте!След третиране с топсин трябва ли да се полее,прочетох по-горе съвет от Вас,но беше свързан с проблем от пчели,а при мен има гъби и тревата покафенява на петна?И след колко време трева ръсена с топсин може да се тори с азотен тор?Благодаря!
Здравейте!
Моята тревна смес взе да пожълтява на места, тревата изсъхва и умира. Чудя се дали това е породено от урината на кучетата ми които често се разхождат в тревата ? Благодаря ви предварително
Здравейте !
тревната ми смес взе да пожълтява на места след това изсъхва и умира. Поливам я, торя я редовно. Чудя се дали проблемът не е в урината на моите кучета тъй като те често се разхождат в тревата ?
Благодаря предварително.
Кучетата създават доста проблеми в градината. Някои от тях имат по киселинна урина и повредите от нея са неправилни жълти петна, а от екстрементите са по малки и кръгли с буйно избуяла по периферията трева
Топсинът се пръска и е добре да не се полива, така че за торенето изчакайте ден два и след него вече обилно полейте. За гъбите може да пръскате няколко пъти като редувате различни препарати.
Ако петната по чима леко жълтеят и не растат по скоро трябва да наторите тревата. А за кислородната вода не съм чувал, но е възможно да порази някои гъби.
Пръскахме тревата против плевели и сега започна да пожълтява.Разбрахме че сме сложили повече от препарата.Сега дали ще се оправи и има ли начин да я съживим,като изключим пресяването
Тревата ми пожълтя на няколко места.чудя се дали е от кучето или е друг проблем.
Здравейте, райграса се поврежда от урината на кучетата, като върху чима се появяват петна от мъртва трева с не големи размери и с ясно изразени граници. От фекалиите петната в тревата са кръгли и около тях райграса избуява.
Здравейте, имам засадена трева на около 2 месеца. И аз имам петна изсъхнала трева. В една аптека ми казаха да пръскам с железен сулфат/ зелен камък/, в друга с топсин. Бихте ли ме посъветвали с какво да пръскам, също така цялата площ ли да пръскам или само засегнатите райони и всъщност целта на третирането с тези фунгициде е да предотвратим следваща поява на петна или да унищожим настоящите излезли гъби. Дано не стана много сложно
Има доста упорити гъби по райграса и в зависимост от случая може да се наложи и да се редуват различни препарати. Железния сулфат не е лош вариант, може да пробвате и с куадрис. По добре пръскайте цялата площ, като целта е само да се убие гъбата, а не да се възстанови тревата.
За да поправите тревната площ, трябва да наторите и подсеете райграса.
Здравейте, искам да потитам защо в тревата има и жълти стръкчета, просто както си е зелена от коренчетата има и тук там пожълтели? Насадихме я началото на октомври месец, след десеттина дни тя покара. После дойде зимата и снега, до сега беше толкова влажно, че беше невъзможно да я окосиме. Тя прорасна определено около 30 см. Сега като я окосих видях че има много влага, направо си беше на места в средата на поляната, много влажна. Почвата е чернозем, сложихме пясък за дренаж и посяхме смес за спорт на южно изложение, но пада и сянка от два бора в късните следобедни часове. Дали ще се оправи от косенето или е необходимо да я пръскаме с нещо?
Тревата се оправя и при по тежки случаи.
Трябва да се грижите редовно за тревния чим и не оставяйте райграсът да избуява. Наторете чима, то сега и без това е време и тревата ще се оправи, трябва само редовно да я поддържате.
zdraveite pri men se poqviha sashtite petna kakto minalata godina na sashtite mesta izostava s razteja leko pojltqva petnata sa s golqm diametar praskax s topsin i praskam s listen tor laktofol na 150 kvadrata xvarlix okolo 5 kg amonieva selitra i polqx obilno sled tova moga li da praskam sas zelen kamak sas praskachkata kato listno podhranvane i dali tova sa nqkakvi gabichki
Най вероятно става въпрос за липса на хранителни вещества или сбита и глинеста почва.
Амониевата силитра ще помогне за около месец, но после и свършва действието.
Зеления камък ще помогне ако са гъбички.
Пробвайте да торите с комплексни бавно разграждащи се торове и надупчете петната с вила.
Здравейте ,нашия райграс има леко жълтеникав отенък,но не е на петна а изцяло навсякъде и растат много гъби , дали я преполиваме или е заболяване ..с какво да я пръскаме ?
Жълтия цвят на райграса се оправя с торене, а за гъбите пръскайте с фунгициди примерно куадрис.
Имам места в ливадата който са по ниски валирах но сякаш има нужда за се насипе пръст или пясък ливадата е на 2 години кво ще ме посъветвате
Здравейте, имам проблем с райграса …. Посяхме го тази пролет, тръгна много добре – стана страхотен килим и запчнаха дъждовете целия май и юни валеше всеки ден.Имам автоматична поливна система , която не включвах вообще ,защото валеше постоянно….. Започна да се появява бял мъх,като пяна и малко по малко от малки петна станаха големи …. там където се появяваше пяната тревата пожълтява и умира. След време пак пониква нова но неможе да се сгъсти пожълтява и изсъхва …Предполагам че е габично заполяване …..сега сутрин имам бели нещо като бели паяжинки между коренчетата на тревата….. Пръсках с зелен камък,радомил голд,торих пролетта веднъж с амониева и веднъж с 15:15:17 в момента тревата е почти на изчезване 🙁 с какво да пръскам и как мога да я оправя ? Навсякъде узлиза нова трева корените са живи но расте малко и после пожълтява и изсъхва….
По горе в коментарите се говори за вашия проблем
ето какво е отговорил Росен.
Драга Силвия, проблема го реших с ИНФИНИТО СК. Три пръскания и няма следа от болестта. Също така смених режима на поливане сутрин рано.
Може да посипете ниските и неравни места с семена и няколко милиметра пясък, старата тревата може да преодолее около 1 см пясък.
После наторете, валирайте и поливайте редовно.
Здравейте!Искам да попитам правилно ли е да изравня купчините от червей след като вече е проникнал добре изглеждащ трезвен чим
Купчинките от червеи първо ги ветикулирам и после хвърлям семена и покривам и изравнявам тревната площ с пясък.
Но ако може намалете поливнаето или третирайте редовно с вениш, защото пак се появаяват.
Здравейте, каква е конценрацията на топсина при наличие на гъби в тревата? Напоследък тревата расте неравномерно, косим и торим редовно? Благодаря!
Неравномернния растеж на райграса може да се дължи и на неравномерно торене или на различни условия.
Топсин за гъби в тревата може да пръскате с 70 гр на 10 л вода. Пробвайте и с акробат.