Перенни / многогодишни / цветя подходящи за озеленяване на градини.
Перенните цветя са многогодишни растения без вдървенели стебла, чийто надземни части отмират през зимата и на пролет отново израстват.
вечнозелени храсти, листнодекоративни растения, градински цветя, цъфтящи храсти, билки и подправки, почвопокривни храсти, декоративни дървета, увивни растения.
Перенните са едни от най-интересните и разнообразно цъфтящи растения в двора. Техния недостатък е, че през няколко месеца в годината нямат цвят и листа.
Въпреки това градина с обилно цъфнали перенни е незабравима гледка. Характерен пример за такива градини са английските цветни бордюри. Заедно с едногодишните цветя многогодишните са основен източник на цъфтеж. Тяхното предимство е, че пестите средства и труд за ежегодно засаждане на разсади. При озеленяване на градини тяхното приложение е в лехи, цветни и смесени бордюри, както и в дървесно храстовите композиции.
Те много лесно се размножават от семена и вегетативно, и така се запазват в градината. Някои видове често се само засяват чрез семена, а другия лесен начин е чрез разделяне на туфите и издънките. Засяването на семената и разделянето на туфите трябва да става на есен или рано на пролет.
Разнообразието на многогодишните цветя наистина е голямо, има растения от два метра до няколко сантиметра височина, цветовете са във всякакви багри, а съцветията на ралицата, лупинуса и напръстника могат до надхвърлят 50 см дължина.
На снимките са представени следните декоративни растения : божур, иглика, рудбекия, гайлярдия, равнец, кандилка, хемирокалис, ралица, лупинус, астилбе, кампанула, кореопсис, напръстник, ведрица, хоста, астра, шибой и иглика.
Слънчеви места обичат гайлардия, рудбекия, равнец, кореопсис, астра, шибой и напръстник, на полусянка засейте божур, кандилка, ралица, лупинус, кампанула и салвия. На сенчести места може да използвате иглика, хемирокалис, астилбе, ведрица и хоста.
Многогодишните цветя започват да цъфтят след средата на пролетта, обикновено по месец два. През цялото лято има цъфтящи чак до късна есен, когато цъфтят някои астри и хризантеми.
При поддръжка на градини с перенни цветовете може да се оставят, за да се събират семена. През есента почвата се почиства от мъртви растителни части и се оставя окопана и рохка. Това е първия момент за разделяне на туфи и засяване на семена. Преди зимата коренищата на по деликатните видове може да се мулчират, а някои да се извадят и съхранят на топло. На пролет може да се продължи с размножаването и не се бърза с прекопаването докато не се появят новите стебла.
Перенните са любими цветя на много градинари, и са задължителни при озеленяване на цветни градини.
Всички статии с етикет декоративни растения.
Върни се на начална страница.
Първо да ви похваля! Давате много точна и смислена информация, доста сте търпелив! Благодаря! Сега въпроса-искам да си засадя теснолист божур и не мога да си намеря семена или корен/дето листата са му като на копър/,къде мога да намеря?
Благодаря за оценката, но не мога да ви помогна да намерите такъв божур.