Хвойна, смрика / Juniperus / Видове от род хвойна.
Хвойните са широко разпространени вечнозелени видове. Срещат се много диворастящи видове и хиляди декоративни форми. Смриките растат практически при всякакви условия по цялото северно полукълбо. Има видове, растящи в най-горните части на планините и далеч на север, а също и такива, растящи на припечни склонове по Средиземноморието, както и растения с произход от далечния изток и Америка. У нас, естествено разпространена във високопланинските области, даже над горната граница на гората е обикновената / синя / смрика – „Juniperus communis“ и червената хвойна – „Juniperus oxycedrus“, срещаща се в по южните топли и сухи части на страната.
Хвойната има люсповидни, или по често игловидни листа, които са тънки и дълги няколко милиметри. Характерно за юниперусите е, че листата са разположени прилепнали по клонките в прешлени най-често по 3 и се запазват по няколко години. Така заедно с ежегодно появяващите се свежи клонки, хвойната придобива своя ефектен вечнозелен вид. Обикновено игличките са зелени или сивкави, но има декоративни форми със златисто жълти и сини, и даже почти бели цветове на короната . Плодът е сферичен, първоначално зелен , после кафяв, или най често син, като лесно може да се сбърка с плода на боровинката.
Смриките са храсти или дървета, като могат да достигнат до 20 м височина. Обикновено са светлолюбиви, но има и доста и сенкоиздържливи видове. Те са невзискателни към почвата, студо и сухо устойчиви, но ще се развиват най-добре в богати, влажни и рохки почви. Важно е, да им се осигури добър дренаж, защото не обичат преовлажняването, а растат добре на отцедливи места.
За озеленяването са ценни колоновидните, почвопокривните и листодекоративните форми. Колоновидни са формите Juniperus scopulorum ‘Blue Arrow’, Juniperus virginiana ‘Sky Rocket’ , Juniperus communis ‘Hibernica’ . Характерно за тях е, че имат високи стегнати строго колоновидни корони със сребрист цвят.
От почвопокривните форми има много видове образуващи плътни вечнозелени групи с височина от 2- 3 см до 1- 2 метра с различни цветове на короната. Ще споменем само някои от тях:
Juniperus chinensis ‘Hetzii’ е сив храст с височина до 1 м. , Juniperus chinensis ‘Pfitzeriana Aurea’и Juniperus media ‘Old Gold’ са златисти храсти с височина до 1 м., Juniperus horizontalis ‘Blue Chip’, и Juniperus horizontalis ‘Prince of Wales’ много ниски и плътни зелени и сивкави форми, Juniperus squamata ‘Blue Carpet’ и Juniperus squamata ‘Blue Star’ сиво сини високи до 30 – 40 см храсти и Juniperus sabina е с зелена корона до 40 – 50 см. известна с високата си устойчивост и това че покрива плътно всякакви терени.
Освен високата устойчивост и разнообразието на цветове и форми на короната, смриките имат и още едно много ценно за озеленяването на градини качество, а именно високата им поносимост към резитбите. Хвойни са използвани още от дълбока древност в китайските и японските градини, където градинарите чрез резитби са правили от тях истински произведения на изкуството. Японския стил на подрязване е най-известния начин за оформяне на юниперуси.
При поддръжка на градини освен резитбите хвойните не изискват особени грижи. Те нямат почти никакви неприятели. Добре е да ги торите 2 – 3 пъти с комплексни торове, за да се следи да са добре влагозапасени преди зимата, но да се избягват преовлажнявания. Коловидните форми и подрязаните групи се зазимяват, като се увързват в края на ноември, за да се избегне разпадането на короната от тежкия сняг.
В градината може да използвате хвойни почти навсякъде – в бордюри, храстови групи, живи плетове, а някои форми и подрязани растения могат да бъдат и ефектен солитер.
Галерия със снимки на хвойни:
Източници на снимките на хвойни:
https://notanothergardeningblog.com/tag/topiary/
https://www.pinterest.com/explore/topiary-trees/
http://greenvaluenursery.com/product.php?productid=19151
https://www.pinterest.com/explore/juniperus-squamata-904688745565/
http://kievskaya.all.biz/en/rocky-mountain-juniper-blue-arrow-juniperus-g9644614#.WJedQVOLSaE
http://botanicum-spb.ru/files/images/photos/
https://www.pinterest.com/juglansnigra/niwaki-board/
https://www.pinterest.com/romainflorent/niwaki/