Затревяване и изграждане на тревни площи. Засяване на райграс.
При затревяване с райграс първото, което трябва да се направи е да се подготви почвата. За да стане добър тревен чим тя трябва да е богата, рохка и чиста от плевели. За целта, ако се налага се доставят нова почва, пясък или торф. След приключване на строителните работи по сградите пръстта обикновено е силно отъпкана и замърсена, затова най–често се доставя изцяло нова почва с подходяща структура. Леката структура / рохка и песъклива почва / е не по малко важна от богатството на почвата, защото тя осигурява добър въздушен режим и бързо оттичане на излишната вода.
Повечето футболни игрища са затревени върху основа от 80% пясък и 20% торф. Целта е тревата да има добър дренаж. Затова първо се копаят канали за дренажи и поливна система. При терени задържащи влага дренажите са задължителни, а да регулираш изключително важния воден режим без поливна система е все едно да използваш газена лампа вместо електрическа. След това се фрезова плодородния слой почва или се доставя нова, хубаво е да се доставят допълнително пясък и торф всичко заедно се размесва до получаване на хомогенна смес с фини частици. Добре е дебелината на насипания слой да е 20 – 25 см. , защото корените на тревите достигат до 30 -35 см.
След приключване на този етап, ако имате време, е добре да се изчака малко да поникнат семената на плевелите в почвата. След поникването плевелите се напръскват с раундъп, после се чака 10 – 15 дни.
Следващия етап на затревяването е фино заравняване. То се извършва с гребло или специална машина. Затревяваната площ трябва да се заравни много добре с рохка почва като се следи за желаните нива и да се даде наклон в правилната посока, за да се осигури добро оттичане на водата. На 10м. трябва да се получат минимално 5-6 см. разлика в нивата, която с невъоръжено око е много трудно да се забележи.
Сега трябва да изберем тревната смеска/ всъщност за хубава полянка се засява не само райграс, а семена на няколко видове паркови треви/. Има много видове смески за различни тревни площи: за слънце, за сянка, универсални, сухоустойчиви, за по големи натоварвания, с фини тревички, голф смески, бавно растящи и др. Вие избирате според конкретните условия, вашите изисквания и начина на поддръжка и поливане на тревния чим, който предвиждате. В тревните смески обикновено има 3 -4 различни житни треви – някои видове райграс, власатка и др. Може да прибавите и семена на полски цветя за получаване на цветни поляни. За тревни площи с ниска степен на поддръжка може да използвате семена на детелина.
След като сте направили избора на тревна смеска започва самото затревяване / засяване на райграс /. Нормите обикновено са 25 – 30 кг. тревни семена за декар, те трябва да са разхвърляни равномерно, затова се използва така наречения кръстосан посев или машинно затревяване. За кръстосан посев трябва да разделите тревните семена на две половини. Минете цялата площ в една посока, хвърляйки едната половина семена, а после хвърлете другата половина като минете площта в перпендикулярна посока.
После трябва да наторите като то може да се направи и по рано. Използват се предимно изкуствени торове в норми 30 – 40 кг. за декар. Препоръчвам ви да използвате комбиниране торове с високо съдържание на азот, може да се използва и смес от 50% амониева селитра и 50% NPK. Торта също трябва да е равномерно разпределена и е много важна за развитието на тревата .
Сега трябва да зариете семената на дълбочина 0.5 -1 см. Това става по няколко начина:
- с специална машина за затревяване
- с гребло – минавате на кръст цялата площ с греблото и внимавате да не оставяте места без семена
- чрез посипване – цялата площ се покрива с допълнителен слой най-добре от торф , но се използва също пясък, почва или дървесни стърготини.
Следващата операция е да валирате отново на кръст, а после идва ред на поливането. Първите 20 -30 дни затревената площ се полива всеки ден. Поливате е в зависимуст от сезона – пролет и есен 4 – 5 литра на квадратен метър за ден, а през лятото 10 – 12 литра. Окомерен белег е като се образуват локвички да спирете поливането. Препоръчително е да се напоява сутрин и вечер. Поливането е най важното нещо за доброто поникване, когато то е равномерното и дозирано е гаранция за добро затревяване. Най-добре изградете поливна система, тя ще ви бъде много полезна и по късно при поддръжката на двора.
След 14 – 15 дни се появява райграса, а после и другите треви. Ако температурата е около 30 градуса семената поникват за около една седмица, при правилно поливане разбира се. При температури по ниски от 15 -20 градуса райграса пониква за над 20 дни. Над 35 градуса поникването се забавя драстично. Семената започват да покълват при минимум 10 градуса.
Първата коситба се прави, когато тревата достигне 8 -10 см. и се прави на височина 6 – 7 см. При появата на житни плевели трябва да ги отстраните ръчно, а широколистните плевели могат да се отстранят и със селективен препарат след 3-та коситба. Ако има празни места посипете отново със семена , а отгоре с почва и притъпчете.
За по – бързо и сигурно изграждане на тревни площи се полага готов тревен чим.
След като сте положили толкова много усилия да затревите двора, не забравяйте за поддръжката на тревния чим. Нали знаете англичаните казват, че да имате хубав райграс трябва 100 гдини да косите, торите и поливате /смисъла е, че трябва постоянство, ако полагате достатъчно грижи може да скъсите този срок от няколко месеца до 1 година /.
Успех!
Виж нашите цени за затревяване и полагане на тревен чим.
Върни се на начална страница.
За райграс на глинести почви, е много полезно да аерирате тревния чим с машина аератор, който прави дупки с дебелината на химикалка и дълбочина около 9 – 10 см
Ако тревната площ е малка, може да правите на гъсто дупки с вила, като за да улесните работата е добре предварително хубаво да сте напоили тревата После може да хвърлите тревни семена и да покриете с пясък