Какви грижи се полагат за двора, градината, цветята и райграса през май.
През май и последните растения се разлистили и навлизат в най-интензивния период на развитие. През май и юни дърветата и храстите натрупват основния си прираст за годината от така наречената пролетна дървесина. По късно през лятото се намаляват темпа на делене и размерите на новообразуваните клетки.
През май младите клонки и листа са особено крехки, и трябва да осигурим техния воден и хранителен режим. За това не се препоръчва пресаждане на по-големи растения и е добре овошки и храсти на гол корен да са вече засадени. Ако имате скоро засадени дървета и храсти с млади листа, дъждувайте в сутрешните часове. През този месец подходящи за садене са растения израсли в контейнери или подготвени предварително за пресаждане.
Високата влажност характерна за месеца съчетана с топло време са предпоставка и за бурното развитие на гъбните болести като мана, ръжда, черни листни петна и др. Освен третирането с фунгициди, други действия срещу тези болести са намаляването на влажността и механичното премахване на заболелите части от растенията и почвата.
Ако не сте изнесли разсади от едногодишни цветя в градината е крайно време да ги засадите в двора, както и различните грудки, ризоми и други. На прецъфтелите лалета и зюмбюли изрежете сухите части или ги преместете в съдове с торф, а може и на някое по закътано кътче в градината. Не забравяйте редовно да поливате и подхранвате сандъчетата и саксиите с цветя.
Райграса трябва да се коси всяка седмица, ако времето е дъждовно може да свалите височината на косене. Месеца е подходящ за засяване на райграс и тревни смески. През сухите периоди третирайте тревните площи със селективен препарат, който унищожава широколистните плевели. През някой дъждовен период наторете зелените площи с амониева силитра.
Тези които са изградили поливни системи, трябва да проверят дали датчика за дъжд е настроен да реагира на малко количество дъжд. Целта е да се избегне прекомерното поливане и преовлажняване.
Резитбите в градината са интензивни за вечнозелените растения и живия плет. За цъфтящите храсти, понасящи резитби трябва да изчакате да прецъфтят. Спокойно може да оформяте фурзицията например, която вече е прецъфтяла.
Друга работа по поддръжка на двора през май е да окопаете градинските площи.
Върни се на начална страница.
Imam vajen vapros.Vazlojiha mi zada4a da napravq gradinka pred ka6ta v Angliq v koqto osnovnoto e trevata.No v Angliq slagat nqkakav pokriven material vyrhu po4vata(ne6to kato plastik,no po-skoro kato sinteti4en material za zdravi 4ovali).I iskam da popitam kak se raboti s tova ne6to-da se zasee trevata i cvetqta,probiva li se,pod po4vata na dalboko li se postavq i otgore cvetqta,ili nqkak po drug na4in?Mol
Това, което описвате най-вероятно е покривало за плевели. То се използва като се полага върху почвата на всички градински площи, преди да се засеят растенията. Там където те ще бъдат засадени с макетен нож се изрязват дупки. За засаждане на райграс може да се използват пвц и естествени мрежи, с цел по голяма здравина, като първо се засяват семената после се полага мрежата, а накрая всичко се покрива с 2-3 мм финни частици почва ,торф, пясък или смес от някои от тях. Още за затревяването виж на http://ecodesign.bg/2010/02/zatreviavane-i-izgajdane-na-trevni-plosti/
Много внимателно прочетох и другите статии за поддръжка на райграс – имам следния проблем : в засят преди 5-6 години райграс започва да се появява съхнене , което се разпространява на големи петна . Няма жълт цвят , просто тревата силно забавя растежа си в определени участъци и съхне . Третирала съм с Топсин , поради съмнение за кореново гниене-имаше лек мирис на гниене,след седмица проверих-нямаше миризма,увеличих поливките,торено е,но проблема се задълбочава.Много Ви моля за отговор!
Ами трудно ми е да определя състоянието на райграса по тези обяснения. Пратете ми снимки на тревната площ на мейла и ще ви отговоря.
ОК , благодаря! , но ми направи впечатление , че в едни и същи месеци от годината се появява един и същ проблем.Снимките ще пратя по-късно.