Глициния (Вистерия)
Wisteria е род листопадни лиани (от сем. Бобови), които впечатляват през пролетта с изобилието и красотата на гроздовидните си съцветия. Благодарение на невероятния си цъфтеж, те са сред най-популярните увивни растения в градините и парковете. Мощните им стъбла могат да достигнат 20 -30 метра дължина и с разклоненията си да покрият в цвят стени, беседки, арки, огради или дървета. Цъфтят обилно през май и слабо през лятото, но нежните им зелени листа правят плътни покрития през вегетационния период, а усуканите им, вдървенели стволове, са атрактивни и през зимата.
Вистериите са непретенциозни и дълголетни декоративни растения. Те могат да живеят повече от век, катерейки се високо, като увиват стъблото си около някаква опора. Растат бързо, летораслите им нарастват с 4-5 м дължина за един сезон и се разклоняват последователно многократно. Листата достигат 30 см дължина и са съставени от 9-13 броя листчета (по 2-6 см). Цветовете са бели, розови, сини или виолетови, разположени в увиснали рехави гроздове. Цъфтежа е масов, достигащ своя пик около средата на месец май. Образуват малко на брой плоски мъхести зелено-кафяви плодове – шушулки, най-често с едно или две семена. През лятото изсъхват и се усукват, за да изхвърлят навън семената, а самите шушулки остават и през зимата.
Вистериите са светлолюбиви лиани. Въпреки че са толерантни към засенчване, те се нуждаят от пряка слънчева светлина, за да цъфтят. Адаптират се към различни почви, макар че предпочитат неутрални, до слабо кисели. Продължително засушаване може да им се отрази неблагоприятно. Добре е да се предвидят поливане и подхранване с торове. Вистериите са студоустойчиви растения – издържат временни студове до минус 30 градуса)
Растенията, получени от семена, може да не цъфтят в продължение на повече от 20 години. По тази причина за размножаване се предпочита вегетативния методи с отводки – целите едногодишни до тригодишни стъбла се полагат на земята и се покриват частично с почва. След вкореняването се нарязват с дължина около 25-30 см, но задължително с добре развити коренчета. Отводите от вистерия се залагат през май и са вкоренени сравнително добре до началото на октомври, когато е препоръчително да се отделят и да се засадят в градината или в самостоятелен съд.
Вистерията може да бъде отглеждана успешно на балкона или в двора в голяма саксия. Растенията нарастват бързо в началото, но в последствие силата на растеж намалява. Отглежданите в контейнер растения, задължително трябва да се подхранват от пролетта до средата на месец август с комплексни бързо действащи торове. Като увивно растение, вистерията се нуждае от конструкция по която да се катери, но може да и се придаде и дървовидна форма, ако се отглежда и подрязва, докато кривото и стъбло надебелее достатъчно, за да удържа короната.
Формата на Вистерията и цъфтежа много зависят от грижите за растението. Младите вистерии се подрязват за оформяне на короната. При зимното подрязване се премахват всички клони, извън желаната форма. Отстраняват се всички онези, които растат в нежелана посока и се разреждат разположените нагъсто. След като е придадена основната форма на растението, се извършват сезонни подрязвания- санитарни и за усилване на цъфтежа.
Обикновено през м. март-Април миналогодишните клонки се подрязват на 20-30 см от водещия клон. На едногодишните клонки се оставят по 4-5 пъпки, защото от тях предстои да се развият новите леторасти. По време на резитба могат да се отстранят и всички остарели или увредени клони.
След като Вистерията прецъфти, през м. юли се прави още едно подрязване с цел отстраняване на прецъфтелите цветове, за да се подготви растението за втори цъфтеж през м. август и да се оформи декоративно короната му като се насочат младите клонки в желаната посока. Оставят се само здравите основни клони. Всички нови странични разклонения се изрязват след шестото или седмо листо. Това позволява короната да нараства всяка година гъста и да има обилен цъфтеж по младите едногодишни клонки.
Най-разпространените видове Вистерия за отглеждане в градините са Китайската – Wisteria sinensis и Японската – Wisteria floribunda. Китайската е по-популярна, тъй като е по-малко капризна и цъфти обилно. Внесена е от Китай в Европа и С.Америка през 19ти век и вече се е утвърдила сред най- популярните увивни растения, като дори е инвазивен вид за природата, в районите с климат, близък до родния и. На височина достига до над осем метра, цветовете и са синьо-виолетови, леко ароматни, на гроздове с големина от 15 до 30 см. Китайската глициния, цъфтяща в бяло (Wisteria sinensis”Alba”) е силно ароматна. Два сорта са с кичест цвят – „Black Dragon”– тъмно лилав и „Plena” – светло лилава. Цъфтят три или четири години след като се засадят.
Японската глициния също достига на височина 7-8 метра, има виолетово-сини ароматни цветове. Всеки цвят се отваря индивидуално, отгоре на долу по гроздообразното съцветие с дължина от 30 до 50 см. и цъфтежа е най-обилен през май. Има сортове японска глициния с различен цвят:
· „Alba”- с бели цветове;
· „Carnea”- свежо розови цветове;
· „Longissima”- много дълги съцветия, бледо лилави;
· „Longissima Alba”- бели цветове, дължина на съцветието до 40 см.;
· „Macrobotrys”- съцветията достигат до 90 см. дължина, на цвят от червено-виолетови до виолетови;
· „Praecox”- цветовете са по-дребни, синьо лилави;
· „Purpurea”- цъфти в лилаво;
· „Rosea”- бледо розови до светло лилави, дължина до 45 см;
· „Rubra”- тъмно розови до наситено червени цветове;
· „Violacea Plena”- кичести, от червено до виолетови цветове.
Особености:
Всички части на растението съдържат гликозид, наречен „вистерин”, който е токсичен. Вистериите са причинявали натравяния при деца, водещи до тежки форми на гастроентерит.
Вистериите страдат при пресаждане – развитието им се забавя, а някой индивиди не преживяват след пресаждане.
Вистерията няма да цъфти, ако не получава достатъчно слънчева светлина, ако прекалено стимулирате вегетативния растеж с азотни торове, или неправилно подрязвате през зимата и лятото.
Галерия със снимки на глицинии.
Източници на снимките на вистерии:
http://www.tourismontheedge.com/hidden-places/asia/wisteria-tunnel-kawachi-fuji-gardens-japan
http://kingofwallpapers.com/wisteria.html