Как се тори и подхранва при поддръжката и озеленяването на градини, дворове и тревни площи. Видове торове.
Чрез торенето се регулира хранителния режим в зелените площи. С косенето и резитбите непрекъснатото се изнасят хранителни вещества от озеленените градини. Ето защо се налага възстановяването на тези вещества през целия период на поддръжка на зелените площи.
Веществата, от които най-често има недостиг в почвата са:
Макроелементи – азот /N/, фосфор /P/ , калий /K/, калций /Ca/.
Микроелементи – желязо, мед, цинк, магнезий, селен, бор, манган и др.
Азота е най-необходим за растежа, калият е необходим за цъфтежа, фосфора повишава студоустойчивостта, а за доброто цялостно състояние на растенията и нормално протичане на процесите в тях трябва да присъства целия списък от елементи. Излишъкът или недостигът на някой елемент води до негативни последствия.
Съществуват много видове торове – органични и изкуствени, течни и твърди, листни и почвени. Има много теории с кои е най добре да се тори. Може би най добре е да се тори с течни органични торове. Техните предимства са, че лесно и бързо се усвояват от растенията, съдържат почти всички макро и микро елементи и не въздействат неблагоприятно върху почвата. Тяхната цена е по висока и имат по малка концентрация на макроелементи.Тези фактори са довели до това, че в масовата практика се използват основно изкуствени торове. Техния основен недостатък е това, че в дългосрочен план водят до вкисляване и обедняване на почвата, освен това рядко съдържат голям набор от елементи.
Торенето трябва да започне още в началото на процеса по озеленяване на двора. На зелените площи е необходимо да имат добър старт, затова при засаждане на растителността положете под корените смес от почва, пясък, торф и оборски тор, можете да добавите и изкуствен комбиниран тор /NPK/, може разбира се да използвате само част от съставките. Важно е сместа да е добре разбъркана, за да не се допускат големи концентрации на тор. За да имат добър старт на площите предвидени за затревяване на един декар хвърлете 30 -40 кг NPK с високо съдържание на азот, малко преди или със засяването на райграс.
При поддръжката на градини торенето е една от основните и отговорни дейности. Най добре е да торите с бавно разлагащи се комплексни торове съдържащи повече калий, фосфор и микро елементи. При поддръжка на тревни площи с мулчиращо косене / метод на косене при който окосената трева не се изхвърля, а се раздробява фино от косачката и после се превръща в тор /, се тори само с бавноразградими комплексни торове. Страхотни резултати се постигат ако използвате високо специализирате продукти за тревни и градински площи на някои фирми като Scott i Myvena, но цената им е около 3 пъти по висока. Ето как се използват някои от най-разпространените торове:
Изкуствени торове.
- Амониева силитра – на пролет или при слаба трева по 30 – 40 кг. за декар.
- Комбиниран тор /NPK/ – март , юни октомври по 30 – 50 кг. за декар.
- Фосфатни торове – октомври по 20 – 30 кг. за декар.
- Калиеви торове март и октоомври 20 – 30 кг. за декар.
Във всички случаи се старайте да покриете максимално равномерно площта и да няма струпвания на гранули, това е особено важно при торене на тревния чим. Полейте обилно цялата градина след като сте приключили. При неправилно торене част от тревните площи може да загинат или да се получат различно оцветени петна /от жълтозелени до тъмно зелени/. При липса на торене райграса пожълтява и намалява растежа си.
Органични торове.
- Листни торове – на всеки 3 – 4 седмици по 15 – 20 литра на декар / внасят се разредени с вода чрез пръскачка /.
- Оборски, птичи тор или торф – веднъж годишно преди окопаване или на есен на купчинки в основата на растенията.
В заключение можем да кажем, че торенето е наложително през всички етапи на озеленяването на градини. От него в много голяма степен зависи вида, развитието и устойчивостта на двора или градината ви. Неправилно торене може да доведе до загиване на тревния чим и декоративната растителност.
Виж всички статии с етикет – поддръжка на градини и дворове:
- инструменти необходими за поддръжка на тревни площи.
- поддръжка на градини и дворове
- план за поддръжка на зелените площи
- проблеми при поддръжка на тревен чим
- резитби за създаване на жив плет и топиарни форми
- поддръжка на градини и дворове 2010
- поддръжка на декоративни растения
Върни се на начална страница.
Pingback: Озеленяване » Поддръжка на градини
Pingback: Озеленяване и поддръжка на градини и дворове. Поливни системи. » Поддръжка на градини и зелени площи.
KOGA posledno trqbva da se natorqt trevnite plo6ti is kakva tor? blagodarq vi
Ноември тревата трябва да се тори с комплексен тор с ниско съдържание на азот и високо на фосфор и калий. Хубаво е и ако намерите тор, който да съдържа и желязо както и колкото може повече микро елементи.